Nefes Alan Yerleşkeler
Sayılarla Yerleşkeler
15000+
Günlük Yemek Yiyen Öğrenci
5700+
Öğrenci Yurt Kapasitesi
12000+
m2 Kütüphane Alanı
6000+
m2 Spor Tesisleri Alanı

Sıhhiye ve Beytepe yerleşkelerinde bulunan yemekhanelerde öğrenci ve personelimize sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği, kumanyalar, lunch box, özel günlere özgü mönüler ve bunlara alternatif olarak vejetaryan mönüler sunulmaktadır. Ayrıca öğrenciler için yerleşke içerisinde yararlanabilecekleri çok sayıda açık hava ve kapalı mekan muhtelif yiyecek-içecek noktaları da mevcuttur.

Üniversitemiz bünyesinde Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından işletilen öğrenci yurtlarında toplam 2357 oda kapasitesi ile Beytepe Yerleşkesinde 4159 öğrenciye, Sıhhiye Yerleşkesinde 1565 öğrenciye barınma hizmeti sunulmaktadır. Yurtlarımızda öğrencilerimizin temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik satış yapan kantinler bulunmaktadır.

Hacettepe Üniversitesi ülkemizin en zengin kaynaklarına sahip kütüphanelerinden birine sahiptir. Güçlü elektronik kaynak koleksiyonu, nitelikli hizmetleri ile 100+ veri tabanında e-dergi, e-kitap, e-referans, e-tez gibi kaynaklara erişim sağlanmaktadır. 140 000+ e-kitap ve 200 000+ basılı kitap koleksiyonu ile öğrenci ve akademisyenlere hizmet verilmektedir.

Beytepe yerleşkesi kapalı çok amaçlı spor salonu, kondisyon salonu, masa tenisi odası, açık spor alanlarında 2 tenis kortu, çadır tenis ve basketbol sahası, 2 halı saha ve atletizm pistli stadyum, Sıhhiye yerleşkesi ise 500 kişilik tribün kapasitesine sahip basketbol ve voleybol salonu, kondisyon salonu, aerobik solonu, mücadele salonu, masa tenisi odası ile spor olanakları sunmaktadır.

Hacettepe Üniversitesi sağlık merkezlerinde Birinci Basamak Tedavi Hizmetleri, Kişiye Yönelik Koruyucu Hizmetler, Psikolojik Görüşme ve Psikoterapi Hizmetleri ve Çevreye Yönelik Koruyucu Hizmetler olmak üzere toplam dört hizmet alanı mevcuttur. Sağlık merkezlerinde uzman ve pratisyen hekimler, diş hekimleri, psikologlar, hemşireler, fizyoterapistler, laboratuvar teknisyenleri, röntgen teknisyenleri ve diğer destek personeli görev yapmaktadır.

Engelsiz Yerleşkeler

Üniversitemizde yükseköğrenim gören engelli öğrencilerin öğrenim hayatlarını ve toplumsal katılımlarını kolaylaştırmak için yerleşkelerimizde gerekli düzenlemeler yapılmaktadır. Buna ilişkin olarak sosyo-kültürel faaliyetler ve mekanlara erişim konusunda yaptığı çalışmalar nedeniyle üniversitemize çeşitli ödüller de verilmiştir.

Sıhhiye yerleşkesinde Minik Hacettepeliler Kreşi ve Ayser ve İhsan Doğramacı Anaokulu, Beytepe yerleşkesinde ise Beytepe Anaokulu ile okul öncesi eğitim olanakları sunulmaktadır. Eğitim uygulamalarında Üniversitemizin ilgili birimlerinin akademik bilgi birikiminden ve araştırma bulgularından yararlanmaktadır

Sıhhiye yerleşkesinde 3500 m2 alan üzerine kurulmuş Kültür Merkezi ile Beytepe yerleşkesinde 1600 kişi kapasiteli Tunçalp Özgen Kongre ve Kültür Merkezi ile her türlü ulusal ve uluslararası kongre, seminer, toplantı, panel, kurs, konferans, konser, tiyatro, resital, bale, dans, folklor, müzayede, sergi ve kermes gibi etkinlikler için tam donanımlı hizmet sunulmaktadır.

Sıhhiye yerleşkesi, Ankara’nın ilk yerleşim bölgesi olan Ulus semti ile Hamamönü semtleri arasındaki bölgede yer almaktadır. Bu yerleşke Sıhhiye, Kurtuluş, Kızılay, Opera ve Samanpazarı’ndan 10-15 dakikalık yürüme mesafesindedir. Beytepe yerleşkesi Eskişehir Yolu Üniversiteler Mahallesinde yer almaktadır. Beytepe Yerleşkesine toplu taşıma ile Kızılay-Çayyolu metro hattı kullanılarak ulaşım sağlanabilir. Beytepe metro durağından yerleşkeye Beytepe köprüsünden kalkan otobüsler ile ulaşılmaktadır. Beytepe Yerleşkesi ile Sıhhiye Yerleşkesi arası ulaşım ring seferleri ile sağlanmaktadır.