Dünya Çapında Araştırma Üniversitesi
Migren araştırmaları için Hacettepe'den önemli gelişme
Nörolojik Bilimler ve Psikiyatri Enstitüsü öğretim üyelerimizin araştırmas , migren alanında son 20 yıldaki en önemli gelişmelerden biri oldu.
Neolitik kültürlerin kaynaşma merkezi Yukarı Mezopotamya
Hacettepe Üniversitesi Human_G Antik DNA Laboratuvarı, Mezopotamya’da yaşamış insanların genetik tarihini ortaya çıkardı.
Araştırma Öncelik Alanları Raporu yayında
Üniversitemizin 5 yıllık dönemde öncelikli araştırma alanlarının yetkinlik bazlı olarak belirlendiği rapor yayınlandı.
Hacettepe Yayınlarının Konu Dağılım Analizi
Hacettepe Üniversitesi Adresli Yayınların Konu Dağılımlarının Analizi raporu yayınlandı.
Araştırmacılarımız Nature dergisinde
Mitokondriyal proteinlerin işlevlerini saptamada multi-omik yaklaşıma kanıt sunan çalışmaları ile Hacettepe Üniversitesi araştırmacıları Nature dergisinde yer aldı.
Hepatit B Virüsünün On Bin Yıllık Evrimi
Arasında Türkiye’den de örneklerin bulunduğu 137 antik bireyden elde edilen Hepatit B virüsünün genom analizi, Science dergisinde yayınlandı.
HACETTEPE’DE ARAŞTIRMAYI KEŞFET
Sayılarla Araştırma
4.000+
Araştırmacı
300+
Araştırma Laboratuvarı
1.000+
Devam Eden Araştırma Projesi
260+
Yıllık Proje Bütçesi (Milyon TL)
41.000+
Toplam Araştırma Makalesi
580.000+
Toplam Atıf
Araştırma Haberleri
İletişim Fakültesi yürütücülüğünde gerçekleşen proje bulguları, Türkiye’deki müzik endüstrisinin platformlaşma ile geçirdiği dönüşüme ışık tutuyor.
23.11.2022 | Projeler - Yayınlar
Prof. Dr. Utku Perktaş'ın araştırması, kırmızı sırtlı peri bülbülünün, bir alt türünü ve sahip olduğu genetik çeşitliliğin önemli bölümünü iklim değişimi nedeniyle 2070'e kadar yitireceğini gösterdi....
22.11.2022 | Araştırma - Yayınlar
Nörolojik Bilimler ve Psikiyatri Enstitüsü öğretim üyelerimizin katkılarıyla yayınlanan makale, migren alanında son 20 yıldaki en kayda değer gelişmelerden biri oldu.
21.11.2022 | Araştırma - Yayınlar
Nörolojik Bilimler ve Psikiyatri Enstitüsü Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Şefik Evren Erdener 2022 yılı TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü'nü kazandı.
21.11.2022 | Ödüller
Hacettepe Üniversitesi 2018-2021 Dönemi Sayılarla Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Mevcut Durum Analizi raporu yayınlandı
09.11.2022 | Araştırma - Yayınlar
Üniversitemizin Kimya Bölümü, Polimer Kimyası Ana Bilim Dalı, Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Şen ve ekibi (Öğretim Görevlisi Dr. Davut Aksüt ve Arş. Gör. Zühra Çınar Esin) tarafından, kauçuk bilimi ve ...
08.11.2022 | Araştırma
Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız A.B.D.'de "Walter Futterweit Clinical Research Excellence" bilim ödülüne layık görüldü.
08.11.2022 | Araştırma - Ödüller
Hacettepe Üniversitesi Antropoloji Bölümü Human_G Antik DNA Laboratuvarında yürütülen çalışma, Neolitik Dönem'de Mezopotamya’da yaşamış insanların genetik tarihini ortaya çıkardı. ...
07.11.2022 | Yayınlar
Araştırma Ekosistemi
Araştırma Performansı
Uluslararası saygın kaynaklarda bilimsel yayın yapmak araştırma üniversitelerini tanımlayan önemli bir özelliktir. Hacettepe Üniversitesi yayınlanan araştırma makalesi sayısı bakımından ülkemizde yıllardır birinci sırada yer almaktadır.