Başarılarımız

Yayınlanmasını istediğiniz Ulusal ve Uluslararası başarılarımızı basari@hacettepe.edu.tr e-posta adresine gönderebilirsiniz.

2020 yılı ve sonrası

Üniversitemiz Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gamze Bora’nın başlıca yazar olduğu ve Anabilim Dalı araştırmacılarının yer aldığı “Microtubule-associated protein 1B dysregulates microtubule dynamics and neuronal mitochondrial transport in spinal muscular atrophy” başlıklı araştırma makalesi “Human Molecular Genetics” dergisinin Aralık 2020 sayısında yayınlanmış olup hastalıkta tanımlanan yeni mekanizma derginin kapak resmi olmaya layık görülmüştür. (Nisan 2021)

Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıp Etiği ve Tıp Tarihi Programı, Prof. Dr. Nüket Örnek Büken danışmanlığında doktora öğrencisi Vedat Menderes Özçiftci, International Neuroethics Society’nin, Student/PostDoc Komitesi'nde önümüzdeki 2 yıl süresince komite üyesi olarak görev yapmaya seçilmiştir. Özçiftci, Nöroetik alanında çalışma yürüten tek araştırmacı ve bu gelişmekte olan alanın Dünya'daki sayılı araştırmacılarından biri olarak çalışmalarına devam etmektedir. (Mart 2021)

Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Sinem Onaran ve Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Berkan Dülek “ODTÜ Parlar Vakfı 2020 Yılı Araştırma Teşvik Ödülü” ne layık görülmüşlerdir. (Aralık 2020)

Hacettepe Üniversitesi Nörolojik Bilimler ve Psikiyatri Enstitüsü Tıp-Bilim Doktoru Bütünleşik Programı öğrencisi (MD-PhD) Gökçe Gürler, Prof. Dr. Müge Yemişci Özkan danışmanlığında yaptığı tez araştırmaları çerçevesinde, dünyanın en büyük ve prestijli sinirbilim organizasyonu “Society for Neuroscience (SFN)” tarafından genç araştırmacılara verilen “Trainee Professional Development Award” ödülüne layık görülmüştür.

Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Hamit Köksel 2020 yılında Uluslararası Tahıl Bilimi ve Teknolojisi Birliği’nin Bilim Kurulu Başkanlığı’na (Chair of ICC Academy) seçilmiştir. Prof. Dr. Hamit Köksel, ayrıca bilimsel başarıları ve ICC’ye katkıları nedeniyle 2020 yılı Aralık ayında “Friedrich Schweitzer” madalyası ile ödüllendirilmiştir.

Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Seyhan Türk'ün birinci isim olduğu "Renin angiotensin system genes are biomarkers for personalized treatment of acute myeloid leukemia with Doxorubicin as well as etoposide" başlıklı çalışma, “Türk Biyokimya Derneği- Prof. Dr. Nazmi Özer Bilim Ödülü 2020” üçüncülük ödülünü almıştır. Çalışma, PlosOne dergisinde ve Seyhan Türk (H.Ü. Eczacılık F.), Can Türk, Muhammad Waqas Akbar, Barış Küçükkaraduman, Murat İşbilen, Seçil Demirkol Canlı, Ümit Yavuz Malkan, Müfide Okay, Gülberk Uçar (H.Ü. Eczacılık F.), Nilgün Sayınalp (H.Ü. Tıp F.), İbrahim Celalettin Haznedaroğlu (H.Ü. Tıp F.), Ali Osmay Gure yazar sırası ile bu yıl yayınlanmıştır. Ödül, çalışmanın birinci ismine verilmektedir. (Kasım 2020)

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Çetin Çuhadaroğlu, The International Association for Child and Adolescent Psychiatry and Allied Professions (IACAPAP) bünyesinde çocuk ve ergen ruh sağlığı alanında fark yaratan çalışmalar yapan kişilere verilen IACAPAP Medal onur madalyasına layık görüldü ve IACAPAP 2020 Kongresi’nde gerçekleştirilen törenle ödülünü aldı.

Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu tarafından düzenlenen “6. TRT Geleceğin İletişimcileri” yarışmasında Üniversitemiz öğrencilerinden Zafer Yılmaz Haber Yayıncılığı/İnternet Haberi alanında birinci ve Büşra Akkuş-Beyza Zeybek-Zafer Yılmaz İnternet Yayıncılığı/Sosyal Medya Projesi alanında ikincilik ödülüne layık görüldüler.

BM’nin 2020’yi cinsiyet eşitliğini ilerletmek için çok önemli bir yıl olarak işaret etmesi üzerine,  bilim ve sağlık alanına yaptıkları uluslararası katkıyla önemli fark yaratan kadın liderlerin, diğer kadınlara mentör ve örnek olmaları için geliştirilen uluslararası “Metrodora Ödülleri”nin ilki, Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu’nun oldu.  Ödül, “Gelişmekte Olan Ülke”, “Gelişmiş Ülke” ve “Global” olarak üç kadın lidere verildi. “Metrodora Bilim ve Sağlıkta Global Lider Ödülü”ne layık görülerek“Dünya Çapında Lider” ilan edilen Tokgözoğlu, ödülünü bilim ve sağlık alanında çalışan tüm kadınlara ithaf etti. (Ekim 2020)

Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Ekoloji Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Dr. Filiz Günay, Vektör Ekolojisi Derneğinin (SOVE) bir sonraki Avrupa Bölge Direktörü olarak seçildi. Dr. Günay, ESOVE’deki görevine 1 Ocak 2021’den itibaren başlayacak. Çalışmalarını, yarım asrı aşan süredir vektör biyolojisi ve kontrolü alanında karşılaşılan karmaşık sorunları çözmek üzere yürüten SOVE, Kuzey Amerika'yı altı gruba ayıran bölgelerin yanı sıra Avrupa, Asya, Hindistan ve Latin Amerika’da bulunan bölgesel alt organizasyonlardan oluşuyor. (Ekim 2020)

Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Programı doktora öğrencisi Dr. Habibe Dilsiz’in, Doç. Dr. Haktan Demircioğlu danışmanlığında tamamladığı “Serebral Palsili Çocukların Ebeveynlerine Uygulanan Aile Eğitimi Programının Aile İşlevleri, Yılmazlık ve Umutsuzluk Üzerindeki Etkisinin İncelenmesi” başlıklı tezi, 2020 yılı Nafi Atuf Kansu Eğitbilim Araştırmaları Ödülü’ne layık görüldü.(Ekim 2020)

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, ENDO Eş Başkanlığına seçilen ilk Türk bilimci oldu. Dr. Yıldız, 2017 Avrupa Endokrinoloji Başkanlığına seçilen ilk Türk bilimci unvanına da sahip. Son kongresine 110 ülkeden 25 binden fazla doktor ve bilimcinin katıldığı ENDO’nun bir asrı aşan tarihinde Amerika dışından eş başkanlığa seçilen çok az sayıda isim bulunuyor.

Üniversitemiz Mütercim Tercümanlık Bölümü öğrencilerinin büyük başarısı… Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafında onuncusu düzenlenen “2020 Genç Çevirmenler Yarışması”nda, Üniversitemiz Mütercim Tercümanlık Bölümü öğrencilerinden Rumeysa Hilal Taşkın Almanca dalında ikincilik ve Kübra Beyaz yine Almanca dalında üçüncülük ödüllerine layık görüldü.

2019

Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümü öğretim üyesi Doç. Hüseyin Özçelik, Yakın Doğu Kıbrıs Müzelerinde eserleri sergilenen usta sanatçılara verilen ALASYA Büyük Sanat Ödülleri kapsamında, EL BURUNİ Seramik Ustaları Ödülü takdim edilmiştir. (Ekim 2019)

Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Ana Bilim Dalı Doktora Programından mezun Dr. Emre Gör’ün, “II. Abdülhamid Döneminde Osmanlı İstihbarat Ağı (1876-1909)” başlıklı Doktora Tezi, Türk Sosyal Bilimler Derneği 16. Sosyal Bilimler Kongresi kapsamında düzenlenen “2019 Genç Sosyal Bilimciler Ödülü” yarışmasında Doktora Tezi kategorisinde ödül almıştır. (Aralık 2019)

Üniversitemiz Çocuk Sağlığı Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü Kök Hücre Bilimleri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Neşe Ünver’in yazdığı “Macrophage Chemoattractants Secreted by Cancer Cells: Sculptors of the Tumor Microenvironment and Another Crucial Piece of the Cancer Secretome as a Therapeutic Target (DOI: 10.1016/j.cytogfr.2019.05.010)” başlıklı makale “Cytokine and Growth Factor Reviews (5-Year IF: 6.654)” dergisinin Aralık 2019 sayısında yayımlanmış ve makaledeki figürlerden biri, derginin kapağında yer almak üzere seçilmiştir.(Aralık 2019)

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Elektrofizyoloji Ünitesi, kardiyak ritim bozuklukların tedavisinde European Heart Ryhtm Association (EHRA-Avrupa Ritim Topluluğu) tarafından tanınan bir eğitim merkezi oldu. EHRA, Hacettepe Elektrofizyoloji Ünitesi’nin sağladığı iyi eğitim uygulamalarını da Tanınan Eğitim Merkezleri ERTC mührüyle tescilledi. ERTC kalite etiketi, merkezlerin ileri ve düzgün öğretim teknikleri kullanımını doğruluyor. (Ekim 2019)

Gastrointestinal onkoloji alanında dünyada bugüne kadar yayınlanmış en kapsamlı ders kitaplarından biri olarak yazılan Textbook of Gastrointestinal  Oncology (Gastrointestinal Onkoloji Ders Kitabı), Hacettepe Üniversitesi Kanser Enstitüsü Medikal Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şuayib Yalçın editörlüğünde hazırlandı. Gastrointestinal onkolojideki temel ilkeleri ve uygulamaları ayrıntılarıyla tartışan; patoloji ve radyolojik görüntüler, epidemiyoloji, genetik, evreleme, spesifik gastrointestinal kanserin multidisipliner yönetimi ve primer tümör alanlarının patolojisi gibi geniş bir uygulama alanını kapsayan bu kitap, 716 sayfadan oluşuyor. Her bölümün başında anahtar kelimeler ve temel kavramlar ve yüzlerce yüksek kaliteli görüntüye yer verilen kitap; tıbbi onkologlar, tıbbi onkoloji uzmanları, cerrahlar, radyasyon onkologları, gastroenterologlar için kaynak olarak da sunuluyor. (2019)

Üniversitemiz Eczacılık Fakültesi Fakültesi  Eczacılık Teknolojisi Bölümü Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erem Bilensoy, eczacılık ve ilaç araştırmaları alanında nanoteknolojinin ilaçta kullanımı konusundaki çalışmaları ve Romanya ile Avrupa ülkeleri arasındaki tıp ve eczacılık alanlarında bilimsel işbirliğinin artırılması konusundaki katkılarından dolayı Carol Davila University of Medicine and Pharmacy Senatosu kararıyla Doctor Honoris Causa (Fahri Doktora) ünvanına layık görüldü. Dr. Eremsoy, Fahri Doktora derecesi ile ilgili diploma ve ödüllerini, Bükreş Parlamento Sarayı’nda düzenlenen törenle aldı. (11 Ekim 2019)

İstanbulda gerçekleştirilen Uluslararası Teknofest 2019 etkinlikleri kapsamında yer alan “ISIF’19 4th International Inventions Fair” yarışmasınd,  Üniversitemiz Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. H. Fadıl Akyol ve Dr. Fatih Biltekin “Vaginal Intensity Modulated Brachytherapy Applicator” adlı patentleri ile Gümüş Madalya, Prof. Dr. Ferah Yıldız ve Nur Kodaloğlu da “Secondary Cancer Risk Reducing Bra” adlı patentleri ile Bronz Madalya kazanmışlardır. (Eylül 2019)

Üniversitemiz Eczacılık Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşe Nurşen Başaran, 15-18 Temmuz 2019 tarihlerinde Honolulu/Hawai’de gerçekleştirilen 15. Uluslararası Toksikoloji Kongresi sırasında yapılan seçimlerde Uluslararası Toksikoloji Birliği (International Union of Toxicology, IUTOX)’nin Başkan Yardımcılığına seçilmiştir.

Lisans eğitimine bu yıl başlayan Üniversitemiz İletişim Fakültesi birinci sınıf öğrencisi Zafer Yılmaz, İnternet Haberi kategorisindeki “Böyle Bir ‘Tık Haberi’ Okumadınız!” başlıklı çalışması ile “TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması”nda birinci oldu. Bu yıl beşincisi düzenlenen Yarışmaya, Türkiye’nin yanı sıra Orta Asya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden öğrenciler katıldı.  52 üniversiteden bin 21 öğrencinin, toplam 738 eserle başvurduğu Yarışmanın 4 ana dal ve 12 alt kategorideki ödülleri,  3 Temmuz 2019’da TRT'nin Tepebaşı Stüdyosu’nda gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu.

Üniversitemiz Fen Fakültesi Kimya Bölümü Polimer Kimyası Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hatice Kaplan Can ve Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim üyesi Elif Bilgiç, Hacettepe Üniversitesi ile Bilkent Üniversitesi UNAM arasında imzalanan protokol ile başlayan Hacettepe-Bilkent Sağlık Bilimleri ve Teknolojileri (SBT) Programı çerçevesinde, “Hacettepe-Bilkent UNAM Sağlık Bilimleri ve Teknolojileri Alanı Başlangıç Fonu” desteğini almaya hak kazanmışlardır. (Haziran 2019)

Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sağlık Yönetimi Bölümü 4. sınıf öğrencilerinden Betül Atalay ve Enes Atmaca tarafından hazırlanan “Health&Travel” isimli proje, TÜBİTAK 1512 Bireysel Genç Girişim (BiGGProgramı kapsamında ilgili juri değerlendirmesi sonucunda başarılı bulunmuş ve öğrenciler eğitim faaliyetlerine katılmaya hak kazanmıştır. (Haziran 2019)

Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sağlık Yönetimi bölümü 2. sınıf öğrencilerimizden Ayşegül Koçak ve Zeynep Çağlar’ın, Dr. Songül Çınaroğlu tarafından yürütülen SAİ 276 Sağlık Turizmi dersinde hazırladıkları “fiTravel” isimli iş fikri, “TÜBİTAK 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması”nda ilgili jüri değerlendirmesi sonucunda başarılı bulunarak Bölge Sergisi’ne davet edilmiştir. (Haziran 2019)

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ersoy Konaş, New Orleans’da düzenlenen “The Rhinoplasty Meeting” kongresinde, “Effects of Piezo Device on Combined Nasal Osteotomies Including Caudal Transverse Osteotomy. Ersoy Konaş, Ozan Bitik” künyeli çalışması ile “Best Paper” ödülü almıştır. Ana Bilim Dalı araştırma görevlisi Arda Küçükgüven de aynı kongrede “Posterior Cephalie Soft Triangle of the Nose: Surgieal Implieations Arda Küçukguven, Ersoy Konaş, Ozan Bitik” isimli çalışması ile “Asistan Bildiri Yarışması” ödülünü kazanmıştır. (Mayıs 2019)

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Dr. İnan Ulusoy ve Dr. Erdal Şen’in aralarında yer aldığı; volkanolog, coğrafyacı ve jeokronologlardan oluşan uluslararası bir grup araştırmacı, Manisa’da bulunan Çakallar Volkanındaki patlamanın ayrıntılarını ve gelişimini ortaya çıkarmıştır. UNESCO Kula Jeoparkı’nda yer alan Kanlıtaş kaya resminin, patlamaya, insanların şahit olduğunun ayak izleriyle kanıtlanabildiği en eski volkan patlama resmi olabileceğini gösteren bu araştırma ile ilgili ayrıntılı bilgiye https://authors.elsevier.com/a/1Yvb5-4PRq9rb adresinden erişilebilir. (Mayıs 2019)

Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü öğretim üyesi Dr. İrem (Yendi) Çetin, İktisadi Araştırmalar Vakfı 14. Ünal Aysal Tez Değerlendirme Yarışmasında “Borç Hedeflemesi Rejimi ve Ekonomik Performans: Politik Makroekonomik Bir Bakış” başlıklı doktora tezi ile birincilik ödülüne layık görülmüştür. (Mayıs 2019)

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Dr. Neslihan Taş, Elsevier tarafından yayımlanan Food Research International (5-yıl etki faktörü 4.2) Dergisi Yayın Kurulu Üyeliğine seçilmiştir. (Mart 2019)

Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Ergoterapi Bölümü, Sağlık Bilimleri Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği Sağlık Bilimleri Eğitim Programları Akreditasyon Kurulu tarafından 5 yıl süreyle akredite edilmiştir.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı, Ergen Sağlığı Bilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Orhan Derman ve Prof. Dr. Nuray Kanbur; Türkiye’de Adolesan Sağlığı alanına ve Çocuk Sağlığı Enstitüsü Adolesan Sağlığı Doktora Programı ile bu alandaki eğitime yaptıkları katkılardan dolayı Society for Adolescent Health and Medicine (SAHM) 2019 Uluslararası Takdir Ödülüne (2019 International Chapter Recognition Award- Northern Hemisphere) layık görülmüşlerdir.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı, Ergen Sağlığı Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr Nuray Kanbur, 7 Mart 2019 tarihinde Washington’da gerçekleştirilen Society for Adolescent Health and Medicine (SAHM) toplantısında yapılan seçim sonucunda, SAHM International Chapter Başkanlığına (President Elect: 2019-2020 ve President: 2020-2023) seçilmiştir.

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Cemile Yılmaz, Elsevier tarafından yayınlanan Food Research International (5-yıl etki faktörü 4.2) Dergisi Yayın Kurulu üyeliğine seçilmiştir. (Şubat 2019)

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Ergen Sağlığı Bilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Orhan Derman ve Prof. Dr. Nuray Kanbur, Society for Adolescent Health and Medicine (SAHM) 2019 International Chapter Recognition Award- Northern Hemisphere (Uluslararası Takdir Ödülü) kazanmışlardır. Dr. Derman ve Dr. Kanbur, Çocuk Sağlığı Enstitüsü Adolesan Sağlığı Doktora Programı ile Türkiye’de Adolesan Sağlığı alanına ve bu alandaki eğitime yaptıkları katkılar ile bu ödüle layık görülmüşlerdir. (Şubat 2019)

Üniversitemiz Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kadriye Bakırcı, Avrupa Birliği Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Ayrımcılık Yasağı Hukuku Ağı tarafından, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Hukuku alanında Türkiye Temsilcisi (Uzmanı) seçilmiştir. (Şubat 2019)

2018

Buluş Şenliği’ne Hacettepe damgası- Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencileri Ozan Kaya, Engin Göktan, Beste Elibol ve Sueda Boztürk, Dr. Türkay Onocak tarafından yürütülen “CEV-469 Innovative Environmental Projects” isimli seçmeli kapsamında hazırladıkları projeyle katıldıkları Buluş Şenliği’nde “Hobiciler” kategorisinde birincilik ödülü kazanmıştır.  Proje, ayrıca “En Sıradışı”, “En Sanatsal” ve “En Ağır Tasarım” Ödüllerine de layık görülmüştür. Buluş Şenliği, JPL-NASA mühendislerinin 1998’den beri ABD’de her yıl kendi arasında ve Güney Kaliforniya’daki okulların katılımına da açık olan “Invention Challenge” adlı yarışma esas alınarak aynı format ve içerikte düzenlenmekte ve ABD dışında sadece Türkiye’de yapılmaktadır. (Aralık 2018)

İki Hacettepeliye TÜBA’nın GEBİP Ödülü- Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Erkut Erdem ve Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Gazi Huri, üstün nitelikli bilimsel çalışmaları nedeniyle TÜBA tarafından verilen 2018 yılı “Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü” (GEBİP) almayı hak kazanmışlardır. (Aralık 2018)

 Üniversitemiz Nükleer Bilimler Enstitüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Emre Taşgın, ODTÜ Prof. Dr. Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı 2018 yılı “Araştırma ve Teşvik Ödülü”ne layık görülmüştür. (Aralık 2018)

Üniversitemiz Halk Sağlığı Enstitüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Özge Karadağ Çaman, küresel sağlık alanında dünyanın önde gelen isimlerinin konuk edildiği Dünya Sağlık Zirvesi’ne, “Genç Lider Hekim” olarak Türkiye’den davet edilen ilk akademisyen olmuştur. Aralarında Angela Merkel, Jean-Claude Juncker, Bill Gates, Peter Sands, Jens Spahn, Toyin Saraki, Jane Ruth Aceng, Tedros Adhanom gibi çok sayıda politikacı, iş insanı, akademisyen ve küresel liderin yer aldığı Dünya Sağlık Zirvesi’ne, her ülkenin iki aday gösterebildiği hekimler arasından seçilen sadece 20 “Genç Lider Hekim” de davet ediliyor. (Ekim 2018)

Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sağlık Yönetimi bölümü 2. sınıf öğrencisi Büşra Bozkurt’un, Dr. Songül Çınaroğlu tarafından yürütülen SAİ 276 Sağlık Turizmi dersinde hazırladığı ve Tekno-Girişimcilik kategorisinden katıldığı TÜBİTAK 2238-Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması’nda başarılı bulunarak Samsun Bölge Sergisi yarışmasına davet edilen “Turkey for Health” isimli iş fikri, bu kez de birincilik ödülü kazanmıştır. (Ekim 2018)

Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sağlık Yönetimi bölümü 2. sınıf öğrencisi Büşra Bozkurt’un, Dr. Songül Çınaroğlu tarafından yürütülen SAİ 276 Sağlık Turizmi dersinde hazırladığı “Turkey for Health” isimli iş fikri, “TÜBİTAK 2238 - Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması’nda ilgili jüri değerlendirmesi sonucunda başarılı bulunarak Bölge Sergisine davet edilmiştir. (Eylül 2018)

Üniversitemiz Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu, CIOFF (Uluslararası Folklor Festivalleri ve Geleneksel Sanatlar Konseyi) Türkiye Komitesi tarafından ülkemizi yurt dışında temsil eden ‘En İyi Çocuk Grubu’ ve ‘En İyi Yetişkin Grubu’ seçildi. Bugüne kadar 31 ayrı ülkede 92 kez Türkiye’yi başarıyla temsil eden Hacettepe Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu,  katıldığı 5 uluslararası yarışmadan birincilikle döndü.

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü bünyesinde kurulan Hacettepe İnsansız Hava Araçları (İHA) Topluluğu, ABD’de düzenlenen CANSAT 2018 Model Uydu Yarışması’nda dünya dördüncüsü olmuştur. Bu yıl ikinci kez katıldığı yarışmada Hacettepe Üniversitesi’ni bölüm öğrencileri Kadir Serhat Altıntığ, Alp Demirel, Mustafa Eryılmaz, Burhan Kaplan, Ramazan Kurban, Berkay Küçükkılavuz, Melisa İrem Uzun ve Mustafa Anıl Yiğit ile Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçe ve Edebiyatları Bölümü öğrencisi Miray Özbay temsil etmiştir. Danışmanlığını Dr. Dinçer Gökcen’in yürüttüğü İHA Topluluğu, yarışmaya dünyanın farklı ülkelerinden ön elemeleri geçerek katılan 41 takım arasından sıyrılarak dördüncü sıraya oturmuştur.

Üniversitemiz Hemşirelik Fakültesi Lisans Programı, Türkiye'de hemşirelik eğitiminin kalitesinin yükseltilmesi için çalışan Hemşirelik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (HEPDAK) tarafından 'Ara Ziyaret' kararı ile 2020 yılına kadar akredite edilmiştir.

Üniversitemiz Ankara Devlet Konservatuvarı Kontrabas Sanat Dalı Lisans 4. sınıf öğrencisi Gizem Sözeri, 2018 İş Sanat  ‘Meriç Soylu Parlayan Yıldızlar Yarışması’nda ikincilik ödülünü kazanmıştır. Kazandığı ödüller ve başarılarından dolayı İKSV tarafından ‘Yarının Kadın Yıldızı’ seçilen Gizem Sözeri, Doç. Burak Karaağaç’ın öğrencisidir.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı’nda verilen eğitimin kalitesi ve yetkinliği, Avrupa Çocuk Ürolojisi Derneği (EBPU) tarafından bir kez daha tescillenmiştir. Çocuk ürolojisi alanında Avrupa’da tanınan ilk 5 programdan birine sahip olduğu ilk kez 2008 yılında belgelenen Hacettepe, her 5 yılda bir gözden geçirmelerle yapılan değerlendirilme sürecini, 2013 yılından sonra 2018’de de başarıyla tamamlamış ve sertifikasyon belgesi, Avrupa Çocuk Ürolojisi Kongresi’nde düzenlenen törende Prof. Dr. Serdar Tekgül ve Prof. Dr. H. Serkan Doğan’a takdim edilmiştir. (2018)

Üniversitemiz Fen Fakültesi Matematik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Sinem Çelik Onaran, matematiğe yaptığı katkılardan dolayı, Matematik Vakfı tarafından “Masatoshi Gündüz İkeda Araştırma Ödülü”ne layık görülmüştür. Türkiye'de matematik alanında araştırmalarını sürdüren seçkin bilim insanlarının araştırmalarını değerlendirmek ve üstün niteliklerini kamuoyuna duyurarak bu tür çalışmaları teşvik etmeyi amaçlayan ödül, Türk matematiğine evrensel düzeyde katkıda bulunan Prof. Dr. Masatoshi Gündüz İkeda'nın anısını yaşatmak için 2002 yılından bu yana genç (45 yaşını aşmamış) araştırmacılara verilmektedir. (2018)

Üniversitemiz Fen Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Uğur Bozkaya’nın, doktora öğrencisi Aslı Ünal ile yayınladığı,  “State-of-the-Art Computations of Vertical Ionization Potentials with the Extended Koopmans’ Theorem Integrated with the CCSD(T) Method” başlıklı makalesi, The Journal of Physical Chemistry A dergisinin 3 Mayıs sayısının kapak çalışması olarak yayınlanmıştır. (2018)

Sedat-Güzin Gürel Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 2018 Ulusal Genç Yetenekler Müzik Yarışmasında, Üniversitemiz Ankara Devlet Konservatuvarı Keman Ortaöğretim 7. sınıf öğrencisi İlke Işık Tuncer üçüncülük, Kontrabas Lisans 4. Sınıf öğrencisi Gizem Sözeri ve Lise 1. sınıf öğrencisi Atakan Altun Kontrabas duo olarak ikincilik ödülünün yanı sıra İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Şef Raoul Gruneis eşliğinde Fulya Sanat Merkezinde, Konser gerçekleştirme hakkı kazanmışlardır. Tuncer, Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı öğretim üyesi Prof. Eylem Önder Başarır’ın,  Sözeri ve Altun ise aynı Anasanat Dalı öğretim üyesi Doç. Burak Karaağaç’ın öğrencileridir.(2018)

Bilim Akademisi’nin, genç bilim insanlarını desteklemek ve tanınmalarını sağlamak amacını taşıyan BAGEP 2018 sonuçlarına göre, Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mustafa Şahmaran İnşaat Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. Lale Özkahya da Matematik alanında yaptığı çalışmalarla ödüle layık görülmüştür. Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Ödül Programı (BAGEP), kamu fonları yerine toplumdan gelen maddi destekle yürütülmektedir.

Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sağlık Yönetimi Bölümü 3. sınıf öğrencilerimizden Enes Atmaca ve Betül Atalay, “LivGeleceğin Sağlık Yöneticileri- Sağlıkta Parlak Fikirler Arıyoruz 2018” Proje Yarışmasında “Hasta Profil Sistemi (HPS)” isimli çalışma ile üçüncülük ödülü kazanmışlardır.

Üniversitemiz Hukuk Fakültesi, “ELSA (The European Law Students Association) Ankara” tarafından düzenlenen Prof. Dr. Ejder Yılmaz II. Kurgusal Duruşma Yarışması’na Doç. Dr. Ferhat Canbolat koordinatörlüğünde, Araştırma Görevlisi Dila Okyar Karaosmanoğlu ve Araştırma Görevlisi İlkay Ekici gözetiminde iki ayrı takım ile katılmıştır. Diğer takımları geride bırakarak finalde karşılaşan iki takımımızdan Dilahan Bice, İrem Bike Demirhan, Kaan Deviren ve İlkin Ovacık’tan oluşan takım birinciliği; Ramazan Furkan Kaya, Emine Kılınç, Selvinur Sarı ve Hilal Sırakaya’dan kurulu takım da ikinciliği kazanmıştır. Ayrıca Hukuk Fakültesi öğrencilerimizden İlkin Ovacık ve Emine Kılınç en iyi konuşmacı ödülüne layık görülmüştür. ELSA Ağı, 43 ülkede, 43 bin hukuk öğrencisi ve genç avukattan oluşmaktadır.

Üniversitemiz Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon Bölümü mezunu, Kompozisyon ve Orkestra Şefliği yüksek lisans öğrencisi Onur Arınç Duran, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası 2. Ulusal Beste Yarışması’nda birincilik ödülünün sahibi olmuştur. Aynı bölümden yüksek şeref öğrencisi olarak diploma alan ve yüksek lisansa kabul edilen Baran Doğaç Ünal ikincilik, Kompozisyon ve Orkestrasyon çalışan Mustafa Burak Soykan üçüncülük ödülünü kazanmıştır.

Üniversitemiz Kanser Enstitüsü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Gürcan Günaydın’ın aralarında bulunduğu dört kişiden oluşan çalışma ekibinin, “Molecular demultiplexer as a terminator automaton” başlıklı makalesi, multidisipliner bilimsel dergiler sıralamasında dünyada üçüncü sırada bulunan Nature Communications dergisinde yayınlanmıştır.  

Avrupa Birliği Bakanlığı “2018 Genç Çevirmenler Yarışması”nda, Üniversitemiz Mütercim Tercümanlık Bölümünden yarışmaya giren Berkan Seyhan İngilizce dalında üçüncü, Gülin Erdoğan Almanca dalında ikinci, İlgin Güliz Aras da Fransızca dalında ikinci oldu. Yarışmaya, çeviri eğitimi veren 38 üniversiteden 106’sı İngilizce, 19’u Almanca ve 15’i Fransızca dillerinde toplam 140 öğrenci katıldı.

2017

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Erkut Erdem, Yrd. Doç. Dr. Nazlı İkizler Cimbiş’in “A Multimodal and Multilingual Framework for Video Captioning” başlıklı proje önerisi, TÜBİTAK ve British Council İkili İşbirliği Çağrısı’nda kabul edilmiştir. 2014 yılından itibaren yürütülen TÜBİTAK ve British Council İkili İşbirliği, Kâtip Çelebi-Newton Fonu çerçevesinde Türkiye ile Birleşik Krallık (İngiltere, Galler, İskoçya, Kuzey İrlanda) arasında bilim, teknoloji ve yenilik alanlarında işbirliğinin geliştirilmesini desteklemek amacıyla oluşturulmuş bir programdır.

Üniversitemiz Ankara Devlet Konservatuvarı Opera Ana Sanat Dalı Lisans 3. sınıf öğrencisi Seray Pınar, bu yıl 11’ncisi düzenlenen Ulusal Genç Solist Yarışması- Üniversite kategorisinde birincilik ödülünü, Lisans 4. sınıf öğrencisi Samed Kahreman ise üçüncülük ödülünü kazandı. “Necdet Aydın Sahne Yorumu Özel Ödülü”ne de layık görülen Samed Kahreman ve Seray Pınar, Opera Ana Sanat Dalı Öğretim Elemanı Maia Chikradze'nin öğrencileridir.

Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu Öğretim Elemanı Dr. Mustafa Öztürk, Koç Üniversitesi UNESCO Kürsüsü nezdinde, insan gelişimine ve insan esenliğine yönelik çalışmaları desteklemek amacıyla verilen “Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı İnsan Gelişimi Araştırma Ödülü” sahiplerinden biri oldu.  Dr. Öztürk, bu yıl ikincisi verilen ödüle, “Temel Eğitimde Sürdürülebilir Gelişme Odaklı Eğitim Yetkinliğinin Kazandırılması ve Yaygınlaştırılması” başlıklı projesiyle layık görüldü.

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Tolgahan Kocadağlı, 1848 yılında Birleşik Krallık’ta kurulan ve kimya alanında dünyanın en saygın topluluklarından biri olan Royal Society of Chemistry tarafından “2017 Junior Medal” ile ödüllendirilmiştir. Dr. Kocadağlı’na ödülü, Burlington House’da gerçekleştirilen törenle takdim edilmiştir.

Üniversitemiz Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Bülent Gül, Moğol çalışmalarına yaptığı katkılar, Moğol Dili ve Araştırmaları Anabilim Dalının kurulması ve hazırladığı "Moğolca İbni Mühennâ Lügati" adlı eseri dolayısıyla Uluslararası Moğol Araştırmaları Kurumu (International Association for Mongol Studies) tarafından Üstün Başarı Ödülü ve Takdirname belgesine layık görülmüştür. Doç.Dr. Bülent Gül’e ödülünü, Moğolistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği özel bir törenle takdim etmiştir.

Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Reşat Ulusay, ISRM International Society for Rock Mechanics (Uluslararası Kaya Mekaniği Birliği) 2019-2023 dönem başkanlığına seçilmiştir.

Avrupa Kardiyovasküler ve Girişimsel Radyoloji Derneği  (CIRSE) Kongresi’nde, Alman bilimci Andreas Gruentzig anısına her yıl düzenlenen Prestij Konferansı’nın 23’ncüsünü, Haccetepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Okan Akhan vermiştir.  Dr. Akhan, 1994 yılından bu yana Girişimsel Radyoloji alanında dünya literatürüne üstün ve özgün katkısı bulunan bilimcilerin davet edildiği Prestij Konferansı’na, Türkiye’den davet edilen ilk bilimci olmuştur.

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Şahmaran’ın, toplam dört yazarlı “Preconditioning Method for Accelerated Testing of Concrete under Sulfate Attack” isimli makalesi, alanın en saygın uluslararası ödülü olan “ACI Wason Medal for Materials Research” ödülüne layık görülmüştür.

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Caner Testik, Europan Network for Business and Industrial Statistics (ENBIS)’e başkan (President-elect) olarak seçilmiştir.

Üniversitemiz Eczacılık Fakültesi Farmasötik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı araştırma görevlisi Dr. Ceren Özkul’un, 4. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi’nde sunduğu “Obezitede Bağırsak Mikrobiyota Metagenom Analizleri (Özkul C, Yalınay M, Karakan T, Battaglia T, Blaser MJ)” isimli sözlü bildiri, birincilik ödülüne layık görülmüştür.

Üniversitemiz İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Sağlık Yönetimi Bölümü araştırma görevlisi Dr. Songül Çınaroğlu, sağlık ekonomisi ve sağlık sonuç araştırmaları konusunda öncü bir kuruluş olan uluslararası International Society for Pharmacoeconomics and Outcomes Research (ISPOR) 20. Avrupa toplantısına ve dört farklı kurs programına, "Travel Grant" ile katılmaya hak kazanmıştır.

Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Bölümü doktora öğrencisi Zeynep Begüm Kalyoncu, Fulbright Öğrenci Programı kapsamında doktora tezi araştırması yapmak üzere Harvard Üniversitesi; Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü doktora öğrencisi Esin Aykanat Avcı da Fulbright Doktora Tezi Araştırma Bursu ile Delaware Üniversitesine yerleştirilmiştir.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu, Avrupa Birliği’nde yaşayan 450 milyon nüfusu temsil eden Avrupa Parlamentosu’nda konuşma yapmak üzere Brüksel’e davet edildi.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Çocuk Onkolojisi Bölümü ve Kanser Enstitüsü Pediatrik Onkoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Tezer Kutluk, İsviçre’nin Cenevre kentinde ilk yönetim kurulu toplantısıyla faaliyete geçen “Bulaşıcı Olmayan Hastalıklara Karşı Savaş Örgütü”nün 13 kurucu üyesinden biri olarak seçildi.

Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi, "Dünyanın en iyi 200 Üniversitesi” listesine 103. sıradan girerek bu alanda, “En iyi dereceye sahip fakülte” olarak büyük bir başarıya imza attı. Gıda Mühendisliği alanında da 195. sırada yer aldı dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasında sayıldı.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı, Avrupa Radyoloji Derneği tarafından, radyolojinin 9 ayrı disiplininde eğitim vermek üzere seçildi. Dernek, bu seçimiyle, Avrupa’da farklı disiplinlerde eğitim verme kapasitesine sahip ender kurumlar sıralamasına koyduğu Hacettepe Radyoloji Anabilim Dalı’nın, “European Training Assessment” programı ile sertifiye edilmiş olduğunu da bildirdi.

Türkiye’nin üçüncü eczacılık fakültesi olarak açılan Üniversitemiz Eczacılık Fakültesi,  50 yıldır eczacılık bilimine yapmış olduğu katkılar nedeniyle, Türk Eczacıları Birliği (TEB) Eczacılık Akademisi  2017 Yılı Hizmet Ödülü’ne layık görüldü.

Üniversitemiz Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Şükrü Halûk Akalın, Türk diline hizmetlerinden dolayı “Türk Diline Üstün Hizmet Ödülü”ne layık görüldü.

Üniversitemiz Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu, Belarus - Bobrysk şehrinde düzenlenen, 24 ülkeden 36 topluluğun katıldığı 21. Geleneksel Venok Drujbi (Dostluk Tacı) Folklor Festivali’nde, ülkesini ve kültürünü en iyi tanıtan topluluk olarak dünya birinciliği ödülünü kazanmıştır.

Üniversitemiz bilim insanlarının çalışmalarını desteklemek ve yeni fırsatlar yaratmak için oluşturulan Prof. Dr. Aziz Sancar Onur Nişanı Fonu ilk ödülünü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya Doktora öğrencisi Dr. Yalın Sencer Şahin kazanmıştır.

Üniversitemiz Ankara Devlet Konservatuvarı Keman Sanat Dalı Lise devresi 11. sınıf öğrencisi Ilgın Top, Bulgaristan’da düzenlenen Uluslararası Pancho Vladigerov Keman Yarışması’nda ikincilik ödülü ve “En İyi Bulgar Eseri Yorumculuk” ödülünü kazanmıştır. Birincilik ödülünün, jüri başkanının öğrencisine verildiği yarışmanın en genç finalisti olan Ilgın Top, Reyyan Yücelen Başaran’ın öğrencisidir.

Üniversitemiz Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalı ikinci sınıf öğrencisi Meral Gülgün Ünal, uluslararası bir başarıya imza atarak Vienna Grand Prize International Advanced Categories yarışmasında 16-18 yaş kategorisinde birincilik ödülüne layık görülmüştür. Bu başarısıyla 22 Eylül 2017 tarihinde Glasener Saal Viyana’da konser vermeye hak kazanan genç piyanist Ünal, Prof. Semra Kartal’ın lisans öğrencisidir.

Üniversitemiz Ankara Devlet Konservatuvarı Bale Anasanat Dalı lisans birinci sınıf öğrencisi Alp Yazganarıkan, Bulgaristan’da düzenlenen 2.International Junior Festival Grand Dance Academy dans yarışmasında, Klasik Bale kategorisinde ikincilik ödülü kazanmıştır. Yazganarıkan, Modern Dans kategorisinde de koreografilerini Modern Dans Sanat Dalı Öğretim Görevlisi İnan Mert’in tasarladığı iki eser ile birincilik ödülüne layık görülmüştür.

Üniversitemiz Ankara Devlet Konservatuvarı, Semiha Berksoy Opera Vakfı tarafından verilen "Kurum Onur ve Başarı Ödülü" ne layık görülmüştür.

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Baki Öztürk, önde gelen uluslararası “International Journal of Earthquake and Impact Engineering (IJEIE)” Dergisinin Baş Editörlük görevine getirilmiştir. (2017)

Üniversitemiz Fen Fakültesi Matematik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Pelin Güven Geredeli, ABD’de az sayıda genç ve başarılı kadın matematikçilere verilen “Edith T. Hitz” bursunu kazanarak Lincoln-Nebraska Üniversitesi’nde 3 yıllık “araştırmacı üye” olma hakkını kazanmıştır.

Üniversitemiz Nörolojik Bilimler ve Psikiyatri Enstitüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Emine Eren Koçak, Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Ödül Programı (BAGEP) 2017 Tıp Alanı Ödülü’ne layık görülmüştür.

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ayşe Müge Andaç Özdil, 04 - 06 Nisan 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen RAN'17 kongresinde sunmuş olduğu "Cu(II)-Imprinted Nanoparticles for Real Time Detection of Cu(II) Ions" başlıklı çalışma ile en iyi makale ödülüne layık görülmüştür.

Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer C. Çehreli, diş yaralanmaları konusunda uluslararası çok önemli bir yere sahip olan ULUSLARARASI DENTAL TRAVMATOLOJİ DERNEĞİ (INTERNATIONAL ASSOCIATION OF DENTAL TRAUMATOLOGY) Eğitim Komisyonu başkanlığına getirilmiştir.

Üniversitemiz Mütercim Tercümanlık Bölümü öğrencilerinin büyük başarısı… Avrupa Birliği Bakanlığı tarafında bu yıl yedincisi düzenlenen “2017 Genç Çevirmenler Yarışması”nda, Üniversitemiz Mütercim Tercümanlık Bölümü İngilizce Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalı öğrencisi Anıl Kartal Fransızca dalında birincilik alırken Almanca Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalı öğrencilerinden Necla Cin Almanca dalında ikincilik ve Cemre Aytaç Almanca dalında üçüncülük ödüllerine layık görüldü.

Üniversitemiz Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Osman HORATA'nın, “Cemâlî Hümâ vü Hümâyûn Analysis-Critical Text-Facsimile” adlı kitabı, Harvard Üniversitesi Yakın Doğu Dilleri ve Medeniyetleri Bölümü tarafından yayımlandı.

Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Özçelik, “Sanat Kurumu 2017 Plastik Sanatlar Ödülleri” kapsamında, Seçici Kurulu tarafından “2016 Yılı Seramik Dalında Yılın Sanatçısı Ödülü”ne layık görülmüştür.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Mikoloji Laboratuvarı Başkanı Prof. Dr. Sevtap Arıkan Akdağlı, “European Confederation of Medical Mycology” (ECMM) – Avrupa Tıbbi Mikoloji Konfederasyonu tarafından hayata geçirilen “ECMM Academy”e Kurucu “Fellow” olarak davet edilmiş ve “Fellow of European Confederation of Medical Mycology” (FECMM) unvanını almıştır.
(Avrupa Tıbbi Mikoloji Konfederasyonu Akademisi’nin misyonu, Tıbbi Mikoloji alanına üstün düzeyde katkıları olan bilim insanlarını belirlemek ve bilime ve topluma mikoloji alanında uzman düzeyinde rehberlik sunmaktır. FECMM unvanı, Tıbbi Mikoloji alanındaki kanaat liderlerini belirler.)

Üniversitemiz "Tüketici Pazar Araştırma Danışma Test ve Eğitim Merkezi” (TÜPADEM) yönetim kurulu üyelerinden Prof. Dr. Müberra Babaoğul, Prof. Dr. Arzu Şener ve Dr. Esna Betül Buğday tarafından Erasmus Plus Projesi çerçevesinde gerçekleştirilen "Tüketici Profili, Eğilimleri ve Davranışlarının Analizi" başlıklı çalışma, 20. Geleneksel Tüketici Ödülleri kapsamında "Bilimsel Çalışma" ödülüne layık görülmüştür.

Üniversitemiz Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Anasanat Dalı öğretim görevlisi ve lisansüstü öğrencisi Orhan Veli Özbayrak, Kadıköy Süreyya Operası’nın 36 yaş altındaki bestecilere yönelik düzenlediği Ulusal Beste Yarışması 2017’de ikinci olmuş, konservatuvarımızın mezunlarından Ahmet Tamer Topuz ise üçüncülük ödülüne değer görülmüştür.

Üniversitemiz Spor Bilimleri Fakültesi Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümü öğrencisi Buse Arıkazan, İstanbul Cup Salon Atletizm yarışmalarında kadınlar sırıkla atlama branşında 4.27 m.lik derecesiyle Türkiye rekorunu kırmış, ardından 4.32 m.lik derecesiyle rekorunu geliştirmiştir. Arıkazan, bu dereceyle salon ve açık saha Türkiye rekorlarının yeni sahibi olmuştur.

Üniversitemiz Ankara Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalı, Uluslararası Uzman Maia Chikhradze’nin lisans öğrencisi Samed Kahreman, İzmir’de düzenlenen 10.Ulusal Genç Solist Yarışması Üniversite Kategorisi’nde 3.lük ödülü kazanmıştır.

TÜBİTAK-1003 Öncelikli Alanlar Çağrılarının 2016-1 Dönemi 2. Aşama Sonuçları Açıklandı Desteklenen 70 proje arasında yedi projenin yürütücüsü ve araştırıcıları Hacettepe Üniversitesinden...

Türkiye'de bugüne kadar yayımlanmış en kapsamlı ve en hacimli Türkçe tıp kitabı, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Yurdakök editörlüğünde hazırlandı. Bu dev eser; 753 bölüm, bin 728 tablo, 2 bin 123 şekil, 5 bin 672 sayfa, 4 ciltten oluşuyor.

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Köseoğlu, Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Burs Programına kabul edilmiştir. Dr. Köseoğlu, bir akademik yıl boyunca ABD'de, seçtiği bir üniversitede araştırmalarına devam edecektir.

TÜBİTAK BİDEB 2218 Yurt İçi Doktora Sonrası Araştırma Burs Programına 2016 yılı 1. döneminde Doç. Dr. Uğur Bozkaya danışmanlığında, Dr. Fatma Aksakal tarafından hazırlanıp sunulan, "Fenantrilkarben İzomerleri ve Fenilindenlerin Termal Düzenlenme Reaksiyon Mekanizmalarının Araştırılması" başlıklı proje önerisinin 24 ay süre ile desteklenmesine karar verildi.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Önder Efe, Transactions of the Institute of Measurement and Control isimli SAGE dergisinin baş editörlüğüne seçilmiştir.

Konservatuvarımız Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı Sanatta Yeterlik öğrencisi Arda Karakaya, Londra Kraliyet Müzik Okulu'nda (The Royal Schools Of Music) Performans Master'ı yapmaya hak kazanarak, Kraliyet Müzik Okulları Birleşik Kurulu (The Associated Board Of The Royal Schools Of Music-ABRSM) tarafından tam burs verilen ilk Türk keman sanatçısı olmuştur.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Pınar Duygulu Şahin'in projesi NVIDIA'dan Titan X Pascal donanımı ile desteklenmeye layık bulunmuştur.

Uluslararası İlişkiler Bölümü 2. sınıf öğrencisi İbrahim Alperen Alkan, 12. Dünya Atlı Okçuluk Şampiyonasında 2’li atışta 1. olarak Dünya Şampiyonu olmuştur.

2016

23- 28 Kasım 2016 tarihleri arasında Kazakistan Cumhuriyeti’nin Almaty şehrinde düzenlenen "V. Uluslararası Orleu Bale Okulları Yarışması"na katılan okulumuz Bale Anasanat Dalı Lise 12. sınıf öğrencilerimizden Efe Burak kendi yaş kategorisinde 1.lik ödülü ve Alp Yazganarıkan ise kendi yaş kategorisinde 4.lük ödülü olan diplomayı almaya hak kazandılar.

02-03 Aralık 2016 tarihleri arasında Avusturya'nın Viyana şehrinde düzenlenen Der Erste İnternationale Wettbewerb 'EDELWEISS' Piyano Yarışması'nda, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Müzik ve Bale İlköğretim Okulu (MBO) ve Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi (MSSL) Piyano Anasanat Dalı'nda Yrd. Doç. Menekşe Akar'ın öğrencilerinden "Ece ATAÇ", "Zeynep KANBER" ve "Batu YILDIRIM" ikincilik ödülü kazanmışlardır.

Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Işıkhan'a, Merkezi Sydney-Australia'da bulunan International Council of Stress Management Professionals (ICSMP) (Uluslararası Stres Yönetimi Uzmanları Konseyi) tarafından stres yönetimi konusunda ulusal ve uluslararası düzeyde yaptığı önemli araştırmalar, uygulamalar ve katkıları nedeniyle 2016 yılı ICSMP ödülü verilmiştir.

Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Uğur Bozkaya’nın 116Z506 No’lu projesi TÜBİTAK 1001 programında desteklenmeye uygun görülmüştür.

Kimya Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Özge Yüksel Orhan'ın yürütücülüğünü yapacağı, aynı bölümden Prof. Dr. Erdoğan Alper'in araştırmacı olduğu ve Kimya bölümünden Prof. Dr. Abdulkerim Karabakan'ın danışman olduğu 116M411 nolu proje Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı (1001) kapsamında TÜBİTAK tarafından desteklenmiştir.

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yasemin Demiraslan Çevik'in yürütücülüğünü yapacağı ve aynı bölümden Araş. Gör. Dr. Gökhan Dağhan'ın araştırmacı olduğu proje Kariyer Programı (3501) kapsamında TÜBİTAK tarafından desteklenmiştir.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Vahid Garousi, Yrd. Doç. Dr. Nazlı İkizler Cinbiş, Doç. Dr. Süleyman Tosun ve Yrd. Doç. Dr. Ufuk Çelikcan’ın projeleri TÜBİTAK 1001 programınca desteklenmeye layık bulunmuştur.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kuruluşu'nun 33. Yıl Dönümü vesilesi ile Büyükelçilik tarafından düzenlenen Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda Üniversitemiz Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu, her yıl olduğu gibi bu yıl da son derece başarılı ve Üniversitemizi gururlandıran bir performans sergilemiştir.

Üniversitemiz Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Seniha Esen Yüksel'in yüksek lisans öğrencisi Orhan Torun, The Optical Society (OSA) Vakfı tarafından iki öğrenciye verilen seyahat bursunu kazanmıştır. Bu burs, alanında gelecek vaat eden bireylere verilmekte ve mesleki becerilerini geliştirmek için toplantılara katılmalarına fırsat sağlamaktadır. Aldığı bu burs ile, "Using k-way Normalized Cuts to Integrate LiDAR and Hyperspectral Imagery for Segmentation" başlıklı çalışmasıyla Hyperspectral Imaging and Sounding of the Environment (HISE) konferansına katılacaktır.

Sahne Sanatları Bölümü Bale Anasanat Dalı Bale Dansçılığı Lisans 3.Sınıf Öğrencisi Tuğba Kürümüş Ankara Goethe Enstitüsü/Sinema Dans Ankara Kısa Film Festivali 2016’da (14.11.2016) Seyirci Ödülü’ne layık görülmüştür.

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı Kurullarının oybirliği ile son kuşak çağdaş-evrensel Türk Sanat Müziği bestecilerinin ilki ve kuşkusuz kuşağının öncülerinden olarak Turgay Erdener, “Geniş bir çağdaş müzik türleri dağarını özenle işlemiş, pek çok türde özgün eserler vermiş; bu yönüyle kendisinden sonra gelen genç bestecilere esin kaynağı olmuş, öncülük yapmış besteci ve eğitimcimiz” olması nedeniyle “2016 Yılı Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası”na layık görülmüştür.

Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Akhan, Dünya Sağlık Örgütü- Kist Hidatik Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı seçilmiştir.

Eczacılık Fakültesi F.Toksikoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr.Nurşen Başaran, toksikoloji alanında en büyük dernek olan Dünya Toksikoloji Derneği'ne (IUTOX) başkan yardımcısı seçilmiştir.

Üniversitemiz Halk Sağlığı Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Özge Karadağ Çaman, 21-22 Eylül 2016 tarihlerinde New York'ta Columbia Üniversitesi'nde düzenlenen "Uluslararası Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı"nda sunduğu "Sustainability in Times of Crisis: Planning Disaster Responses Based on Scientific Data (Kriz Durumlarında Sürdürülebilirlik: Afete Yanıtın Bilimsel Verilere Dayalı Planlanması)" başlıklı çalışması ile "En İyi Araştırma Ödülü" kazanmıştır.

Üniversitemiz Biyoloji Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Asli Özkırım, 82 ülkeden 926 bilim insaninin üye olduğu Dünya Arı Kolonileri Kayıpları (COLOSS) Arastirma grubunun 2016-2019 yılı yönetim kuruluna seçilen 6 kişiden biri olmuştur. Ayrıca Türkiye Bal Tanıtım Derneğinin en prestijli ödülü olan 2016 Aricilik Onur Odulune layik gorulmustur. Ve yine 2016-2017 yılları suresince hazırlıkları sürecek olan, dünyanın en büyük ilk 10 kongresi arasında yer alan 12000 kişi katılımlı Dünya Arıcılık Kongresi Apimondia 2017 İstanbul un Kongre Genel Sekreterliği görevini üstlenmiştir.

Üniversitemiz Eczacılık Fakültesi mezunlarından Betül Bilgetekin 'serbest eczacı' olarak Altın Havan ödülü almıştır.

Üniversitemiz Gıda Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlilerinden Ezgi Doğan Cömert ve Aytül Hamzalıoğlu, Elsevier tarafından yayınlanan Food Research International (5-yıl etki faktörü 3.87) dergisi Editorial Board üyeliğine seçilmiştir. (Ekim 2016)

7-8 Eylül 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen RİO 2016 Paralimpik oyunlarında; Tekerlekli Sandalye Basketbol, B1 Futbol, Goalball olmak üzere 3 takım sporunda; Tekerlekli Sandalye Tenis, Judo, Atletizm, Okçuluk, Atıcılık, Halter, Masa Tenisi ve Yüzme spor branşlarında Türkiye 81 sporcu ile temsil edilmiştir. Ülkemiz sporcuları, Masa Tenisi, Goalball ve Halter spor dallarında 3 altın, Masa Tenisi dalında 1 gümüş, Atıcılık, Atletizm, Masa tenisi ve Judo dallarında 5 bronz madalya kazanmışlardır.7-8 Eylül 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen RİO 2016 Paralimpik oyunlarında; Tekerlekli Sandalye Basketbol, B1 Futbol, Goalball olmak üzere 3 takım sporunda; Tekerlekli Sandalye Tenis, Judo, Atletizm, Okçuluk, Atıcılık, Halter, Masa Tenisi ve Yüzme spor branşlarında Türkiye 81 sporcu ile temsil edilmiştir.

Üniversitemiz Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinem Çelik Onaran, 2016 TÜBA GEBİP Ödülüne layık görülmüştür.

Üniversitemiz İngiliz Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serpil Oppermann, 30 Ekim 2016 tarihinde Brüksel’de EASLCE (Association for the Study of Literature, Culture and Environment) Derneği’nin 7. başkanı seçilmiştir. EASLCE, edebiyat, kültür ve çevre çalışmalarında Beşeri ve Sosyal Bilimler alanlarındaki akademisyenleri bir çatı altında toplayan Avrupa merkezli bir dernektir.

Üniversitemiz Kanser Enstitüsü, Temel Onkoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Güneş Esendağlı ve araştırma görevlisi Uzm. Mol. Biol. M. Alper Kurşunel’in yazmış olduğu “The untold story of IFN-g in cancer biology” başlıklı makale “Cytokine and Growth Factor Reviews (IP: 6.57)” dergisinin Ekim 2016 sayısında yayımlanmış (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27502919) ve ilgili makalede yer alan figürlerden birisi derginin kapağında yer almak üzere seçilmiştir.

Üniversitemiz Kanser Enstitüsü ve Patoloji Anabilim Dalı ortaklığı ile Doç. Dr. Güneş Esendağlı, Prof. Dr. Ayşegül Üner, Arş. Gör. M. Alper Kurşunel, Uzm. Biol. Diğdem Yöyen-Ermiş ve Dr. Sehbal Arslankoz tarafından, 3-8 Eylül 2016 tarihleri arasında İsviçre-Basel'de, düzenlenen 18. Avrupa Hematopatoloji Toplantısında (18th Meeting of the European Association for Haematopathology) sunulan "Expression of costimulatory molecules on Hodgkin’s lymphoma cells and modulation of T cell responses" başlıklı çalışma "En İyi Poster" ödülüne layık görülmüştür. Hematopatoloji alanında dünyanın en prestijli toplantısı sayılan bu kongre kapsamında, 150'den fazla sunum içerisinden seçilen bu çalışma ile Türkiye’den ilk kez bir ekip ödüle layık görülmüştür.

Üniversitemiz Kök Hücre ABD Öğretim Üyesi Doç.Dr. Fatma Visal Okur'un ve Nobel Ödüllü Prof.Dr.Aziz Sancar'ın Baylor Medical College'daki hocası Prof. Dr. Malcolm Brenner 16 Ekim 2016'da "National Academy of Medicine, USA" üyeliğine seçilmişlerdir.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencileri Kübra Akeren ve Burak Ekici, Yrd. Doç. Dr. Ayça Tarhan danışmanlığında gerçekleştirdikleri "Sağlık Verisinde Hastalıkların Teşhis Sonrası Protokollere Uygunluğunun Analizi: Süreç Madenciliğine Yönelik Araç Geliştirme” isimli projeleri ile TÜBİTAK 2242 Üniversite Öğrencileri Yazılım Projeleri Yarışmasında birincilik ödülü almışlardır.

Üniversitemiz Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nazlı İkizler Cinbiş, derginin daveti üzerine IET Computer Vision dergisinde Yardımcı Editör olarak göreve başlamıştır.

Hacettepe Üniversitesi Türkiye Doping Kontrol Merkezi (TDKM) Dünya Antidoping Ajansı (WADA) tarafından hazırlanan ve kısa bir süre sonra yayınlanacak olan 2017 yılı Akredite Doping Analiz Laboratuvarları listesinde yer almıştır. WADA kutlama yazısında analiz için 2016 yılında gönderilen tüm test numunelerinin Merkezimizce '0 hatayla' doğru olarak bulunması sonucu listeye alındığımız belirtilmiştir. Çalışılan test numunelerinin dışında Merkezimiz 2016 yılı başından bugüne kadar 2000 üzerinde yurt içi ve yurt dışı, yarışma içi ve yarışma dışı sporcuların örneklerini başarıyla sonuçlandırmıştır. Halen Türkiye Anti Doping Komisyonunu (TADA) ile Türkiye Futbol ve Basketbol Federasyonlarının gönderdiği numuneler üzerinde analizler yapılmaktadır.

20-25 Eylül 1016 tarihleri arasında Prag’da 2 yılda bir düzenlenen ve Avrupa’nın en büyük Kontrabas Yarışması: Bass Europa 2016 Uluslararası Kontrabas Yarışması Solo Kontrabas Kategorisi Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü Yaylı Çalgılar ASD Kontrabas Sanat Dalı Öğr.Üye.Doç.Burak Karaağaç’ın Kontrabas Sınıfı Yüksek Lisans Öğrencisi Evren Şen -Özel Ödül- Haziran (2016) Polonya: Kontrabas Yarışması Atakan Altun -Birincilik Ödülü-

Hemşirelik Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Handan Boztepe'nin "Oral Enjektör" isimli projesi 3-8 Ekim 2016 tarihleri arasında Tübitak Marmara Teknokent A.Ş. ve KADEM tarafından düzenlenen İnovasyonda Kadın Temalı II. Kadın Girişimcilik Kampı'nda 250 proje arasından ilk 5'e kalarak 2016 Türkiye'nin "En İnovatif Kadın Girişimcileri" başarı ödülüne layık görülmüştür.

Hacettepe Üniversitesi Elektrik ve ELektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Işık Çadırcı'nın da yazarları arasında bulunduğu ve ABD'nin Dallas (Texas) kentinde düzenlenen IEEE IAS Annual Meeting 2015 (IEEE IAS Yıllık Toplantısı 2015)'de sunulan "Correlation Between Multiple Electric Arc Operations and Unscheduled Power Flows in the Interconnection Lines at the Eastern Cross Border of ENTSO-E" başlıklı bildiri, "IEEE Industry Applications Society, Metal Industry Committee" tarafından "Outstanding Paper Award" ödülüne layık görülmüştür.

Prof. Dr. Adnan Tercan'ın "Module Theory, Extending Modules and Generalizations (Frontiers in Mathematics) Birkhauser, Springer (2016)" Monograph kitabım yayımlanmıştır.

16-19 Mayıs 2016 tarihlerinde Zonguldak’ta gerçekleştirilen 24. IEEE Sinyal İşleme ve İletişim Uygulamaları Kurultayı’nda Hacettepe Bilgisayar Mühendisliği Öğrencileri, M. Erhan Ünal, Begüm Çıtamak ve Semih Yağcıoğlu; Aykut Erdem, Erkut Erdem ve Nazlı İkizler Cinbiş danışmanlığında Alper Atalay En İyi Öğrenci Bildirisi Birincilik ödülünü kazanmışlardır.

16-19 Mayıs 2016 tarihlerinde Zonguldak’ta gerçekleştirilen 24. IEEE Sinyal İşleme ve İletişim Uygulamaları Kurultayı’nda Hacettepe Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi, Berkan Demirel; Nazlı İkizler Cinbiş danışmanlığında Alper Atalay En İyi Öğrenci Bildirisi Üçüncülük ödülünü kazanmıştır.

16-19 Mayıs 2016 tarihlerinde Zonguldak’ta gerçekleştirilen 24. IEEE Sinyal İşleme ve İletişim Uygulamaları Kurultayı’nda Hacettepe Bilgisayar Mühendisliği Öğrencileri, Göksu Erdoğan ve Bora Çelikkale; Aykut Erdem, Erkut Erdem danışmanlığında IEEE En İyi Öğrenci Bildirisi İkincilik ödülünü kazanmışlardır.

Hacettepe Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Lisans Korosu bu yıl 21.si düzenlenen Türkiye Korolar Şenliğine katılmış, 1 Haziran 2016'da Şef Meral Mete yönetiminde başarılı bir konser vermiştir. 5 Haziran 2016 Pazar günü yapılan ödül töreninde 'Ritmik Beraberlik, Ritmik Uyum' başarı ödülü ile takdir edilmiştir.

Federal Almanya’nın tek Liyakat Nişanı olan ve kısaca Federal Liyakat Nişanı (Bundesverdienstkreuz) olarak adlandırılan Federal Almanya Liyakat Nişanı, politik, ekonomik, kültürel, manevi ve fahri alanlardaki başarılarından ve Türk- Alman ilişkilerine yaptığı katkılardan ötürü İktisat Bölümü rahmetli öğretim üyesi Prof. Dr. İsmet Ergün'e 1994 yılında verilmiştir.

Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü öğrencisi İrem Yaman, 22. Avrupa Büyükler Tekvando Şampiyonası'nda 62 kiloda Avrupa Şampiyonu oldu.

Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Gizem Şahin, 51. Avrupa Büyükler Karate Şampiyonası’nda Avrupa 3.sü oldu.

Üniversitemiz Kimya Mühendisliği Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Erhan Bişkin’nin öğrencisi Dr. Kouroush Salimi, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) tarafından Ocak 2016 tarihinde düzenlenen “5. Dr. Akın Çakmakcı Üniversite-Sanayi İşbirliğinde En Başarılı Tez ve Kuruluş" Ödülleri kapsamında 3.lük ödülünü kazanmıştır.

2015

Eczacı Dergisi tarafından organize edilen 2015 Altın Havan Eczacılık Kurumu Ödülü "Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'ne" verilmiştir.

Prof.Dr.Tolga Tözüm, Dünya Ağız ve Diş Sağlığı Bilimsel Dergisinin 2015 yılı son sayısının kapağında yer aldı.

Fen Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Diker ve çalışma grubunun "International Rough Set Society" ve "Chinese Association for Artificial Intelligence" tarafından düzenlenmiş olan "The 2015 International Joint Conference on Rough Sets" toplantısında sunduğu bildirisi "En İyi Makale" ödülünü almıştır.

Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halil Murat Aydın Advanced Materials World Congress 2015 toplantısında "PU/TCP Bone Adhesives and Substitutes for Load Bearing Applications" isimli çalışması ile International Association of Advanced Materials derneği tarafından verilen "En İyi Genç Araştırmacı" ödülünü almıştır.

Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Duygu Koçyiğit , European Society of Cardiology 2015 Kongresi'nde; Koroner Patofizyoloji ve Mikrodolaşım Genç Araştırmacı Ödülü Oturumu’nda, "Enhanced Platelet Toll- like receptor-2 and 4 expression in acute coronary syndrome" isimli calışma sunumu ile "En İyi Genç Araştırmacı" ödülü kazanmıştır.(29 Ağustos-2 Eylül 2015)

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Psikologlarından Dr. Şükran Gülin Evinç TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme Programı (TÜBA-GEBİP) 2015 Yılı Kapsamında Ödül Almıştır.

2015 Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Tıp Teşvik Ödülü'nü Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ethem Murat Arsava almıştır

Tıp Fakültesi İç Hastalıkları AD, Yoğun Bakım Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Arzu Topeli İskit ve öğretim görevlisi Uzm. Dr. Ebru Ortaç Ersoy'un yürütücülüğünü yaptığı, "Pulmonary artery to aorta ratio is correlated with pulmonary artery pressure, but not with mortality in critically ill COPD patients" başlıklı bildiri 29 Ağustos - 1 Eylül 2015 tarihinde Seul, Güney Kore'de yapılan 12. Dünya Yoğun Bakım Kongresinde 500'ü aşkın bildiri arasından ilk 10'a girerek Seul Ödülü almaya layık görülmüştür.

26 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleşen 26. Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışına Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof Dr Nuhan Puralı katılmış ve 6,5 km Kanlıca-Kuruçeşme etabını yüzerek "Kıtalararası Yüzücü" unvanı kazanmıştır.

Üniversitemiz Otomobil ve Motor Sporları Topluluğu ile Araştırma Geliştirme Topluluğu’nun ortaklaşa tasarladığı Formula Aracı HUR01, 8-12 Temmuz 2015 tarihlerinde İngiltere'nin Silverstone Formula 1 pistinde gerçekleşen yarışmada mühendislik tasarımı kategorisinde üçüncülük kazanmıştır.

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi'nin mezun vermiş olan 10 lisans programı 1 Mayıs 2015 tarihinden itibaren MÜDEK tarafından akredite edilmiş ve EUR-ACE Bachelor etiketi almaya hak kazanmıştır.

11. Uluslararası Stratejik Yönetim Kongresi'nde Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Elemanı Doç. Dr. Mehmet Altınöz ile Öğretim Görevlisi Demet Çakıroğlu, Üniversitemiz Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi Koordinatörlüğü tarafından desteklenen çalışmaları ile 28 ülkeden katılan akademisyenler tarafından sunulan 120 bildiri arasından "En İyi Bildiri Ödülü"ne layık görülmüşlerdir. (23-25 Temmuz 2015)

Edebiyat Fakültesi Mütercim-Tercümanlık Bölümü'nün, Akreditasyon kuruluşlarından biri olan CIUTI (Conference Internationale Permanente d'Instituts Universitaires de Traducteurs et Interpretes Mütercim-Tercümanlık Kuruluşları Uluslararası Daimi Konferansı) üyeliği kabul edilmiştir.

Ankara Devlet Konservatuvarı Kontrabas Sanat Dalı Başarısı

Üniversitemiz Jeoloji Mühendisliği bölümü Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Reşat Ulusay Lifetime ISRM Fellow (Yaşamboyu ISRM Üyesi) olarak seçilmiştir.

Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü öğrencisi İrem Yaman Rusya'nın Chelyabinsk kentinde düzenlenen Dünya Tekvando Şampiyonasında Altın Madalya alarak Dünya Şampiyonu olmuştur.

Üniversitemiz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Haluk Topaloğlu Gaetano Conte Academy Klinik Araştırma ödülünü almaya hak kazanmıştır. (19.05.2015)

Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı Öğrencilerimizin Ulusal Yarışmada Büyük Başarısı

Üniversitemiz Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Okan Akhan Alman Radyoloji Derneği "Onur Üyeliği"ne layık görülmüştür. Ödülünü 14 Mayıs 2015 tarihinde Hamburg'da yapılan Ödül Töreni ile almıştır.

Üniversitemiz Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Okan Akhan "European Academy of Sciences and Arts" üyeliğine kabul edilmiştir. (Mart 2015)

Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalı öğrencilerinin başarısı

HAMLE İnovasyon Yarışması 2015 sonuçlandı

Prof. Dr. Mutlu Binark ve Ekibine İLAD Yılın İletişim Araştırması Ödülü (28.04.2015)

IPC Almanya Açık Yüzme Şampiyonası'nda Üniversitemiz öğrencilerinden Hüseyin Çırakoğlu, 100 metre kurbağalamada gümüş madalya kazanmıştır. (16-19.04.2015)

Üniversitemiz Farmasötik Teknoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyemiz Sayın Prof. Dr. Erem Bilensoy Hocamız 15 Haziran 2015 tarihinde göreve başlamak üzere 2 yıl süre ile EUFEPS-Avrupa Eczacılık Bilimleri Federasyonu Başkanlığı’na oybirliği ile seçilerek EUFEPS’in 1991 yılında kuruluşundan itibaren ilk Türk Başkan sıfatını almıştır.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emine Eren Koçak 2015 yılı "Loreal Genç Bilim Kadını" ödülünü almaya hak kazanmıştır. (09.04.2015)

Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Programı öğrencisi Gizem Şahin İstanbul'da düzenlenen 50. Avrupa Büyükler Karete Şampiyonasında Altın Madalya alarak Avrupa Şampiyonu olmuştur.

Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalı Başarısı

Ankara Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Öğrencimizin Başarısı

Kazakistan ile Türkiye arasındaki dostluk ve işbirliğinin geliştirilmesinde büyük katkılarından dolayı Rektörümüz Prof. Dr. A. Murat Tuncer "Kazakistan-Türkiye dostluk ve işbirliğini geliştirme" madalyası ile ödüllendirilmiştir.

Ankara Devlet Konservatuvarı Müzik ve Bale Orta Okulu Piyano Anasanat Dalı'nın başarısı

13. Uluslararası İstanbul Gastronomi Festivali

Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalı'nın başarısı

Dr. Fazıl Küçük Müzesi'nin restorasyonuna desteği için; KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Dr. Sibel Siber'ın Üniversitemize teşekkür mektubu

2014

AKTS ve Diploma Eki Etiketi Ödülleri verildi.

KOSGEB tarafından 2014 yıllında 3.'sü düzenlenen KOBİ ve Girişimcilik Ödül Töreninde 2014 Yılının Genç Girişimcisi ödülünü Üniversitemiz Bilgisayar Mühendisliği 2006 yılı mezunu Mehmet Akif Çelik kazanmıştır.

Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği'ndeki törende anlaşmayı Fransız Nükleer Derneği Başkan Yardımcısı Christophe Behar ile Nükleer Mühendisler Derneği Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Niyazi Sökmen imzaladı.

Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalı'nın başarısı

Üniversitemiz öğretim üyelerinin "Nature Nanotechnology" dergisindeki "Squalenoyl adenosine nanoparticles provide neuroprotection after stroke and spinal cord injury" başlıklı makalesi yayınlandı.

Güzel Sanatlar Fakültesi Duyurusu (72. Devlet Resim ve Heykel Yarışması)

Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği mezunu Canan Dağdeviren, en yüksek oy ile Harvard Üniversitesi'nin Genç Akademi Üyesi seçildi. Canan Dağdeviren, Harvard Üye kulübünün tarihinde seçilmiş ilk Türk bilim insanı oldu.

Üniversite Hastanelerimiz dünyanın en prestijli akreditasyon kuruluşları arasında gösterilen Joint Commission International (JCI) tarafından tekrar akredite edilmiştir.

Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başarıları

Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalı’nın başarısı

Ankara Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalının Başarısı

Konservatuvarımız Piyano Anasanat Dalı, Piyano Sanat Dalı'nın başarısı

Üniversitemiz öğretim üyelerinden Prof.Dr.Hamit Köksel tüm dünyadan aday akademisyenler arasından ilk Türk akademisyen olarak, International Association for Cereal Science and Technology Başkanı olarak seçilmiştir.(Kasım 2014)

Üniversitemiz Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. N. Leyla Açan'ın yürütücü, Dr. Esra Büber (Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı), Prof. Dr. Haluk Özen (Üroloji Anabilim Dalı), Doç. Dr. Alpaslan Alp (Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı) ve Doç. Dr. Zeynep Sarıbaş (Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı)’ın yardımcı araştırmacı olarak görev aldığı SANTEZ (SBAG-SANTEZ-5-105S361) projesinin ürünlerinden olan “Yüzeyel mesane tümörü tedavisinde kullanılabilecek Mycobacterium chitae hücre duvarı ekstreleri” isimli başvurularına Türk Patent Enstitüsü tarafından incelemeli patent verilmesi uygun bulunmuştur.
Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı’nın eski öğrencilerinden olan Yrd. Doç. Dr. Selçuk Keskin (Acıbadem Üniversitesi, Üroloji Anabilim Dalı), Uzm.Dr. Bağnu Orhan (S.B. İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi), Zehra Stara (Yüksel) Bayraktar (Johnson & Johnson) ve Prof. Dr. Tanıl Kocagöz (Acıbadem Üniversitesi, Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı) de aynı projede görev almış ve patent almaya hak kazanmışlardır.

Uluslararası Kontrabas Yarışmasından Yeni Ödüller

Konservatuvarımız Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı, Kontrabas Sanat Dalının başarısı

Dünya kupası Hacettepe'nin

Dr. Meral Huri Roma'da düzenlenen "1st Meeting New Horizons in the Medical and Surgical Treatment of BPH and Prostate Cancer" konferansında ödüle layık görülmüştür.

Üniversitemiz Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Füsun Çuhadaroğlu Çetin American Academy of Child and Adolescent Psychiatry tarafından "Çocuk psikiyatrisinde örnek alınacak uluslararası bir lider" olarak "Dr. Ülkü Ülgür International Scholar Award" ödülüne layık görülmüştür

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Dünya Kanser Kontrol Örgütü Gelecek Dönem Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk'a Amerikan Pediatri Akademisince "onur üyeliği" verildi.

Uluslararası Biyotmetri Topluluğu'nun (International Biometric Society-IBS) İtalya'nın Floransa kentinde düzenlediği 27. Uluslararası Biyometri Konferansı'nda (27th International Biometric Conference) Üniversitemiz Tıp Fakültesi Biyoistatistik Anabilim Dalı Araştırma Görevlileri Gökmen Zararsız, Dinçer Göksülük ve Selçuk Korkmaz tarafından sunulan "Classification of RNA-seq data via support vector machines" isimli çalışma, Asya Kıtası grubu çalışmaları arasında değerlendirilmiş ve birincilikle ödüllendirilmiştir. Birincilik ödülü bu alanın en önemli isimlerinden Sir David R. Cox tarafından takdim edilmiştir.

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Eda Çelik-Akdur 2014 yılı "Unesco-L’Oreal Genç Bilim Kadını" ödülünü "yaşam bilimleri" alanında almaya hak kazanmıştır.Bilimin ve bilimsel düşüncenin yaygınlaşması ile kadınların bilimsel alandaki çalışmalarını teşvik etmek amacıyla, Uluslararası alanda 16 yıldır, Türkiye'de de 12 yıldır L'Oréal Türkiye tarafından hayata geçirilen Bilim Kadınları İçin burs programı çerçevesinde her yıl 6 genç bilim kadının araştırmaları desteklenmektedir. (07.05.2014)

Üniversitemiz emekli Öğretim Üyesi Prof.Dr. H. Mehmet Doğan 23 Haziran 2014 tarihinde Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Şeref Üyesi seçilmiştir.

Üniversitemiz Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ü. Şebnem Harput 2013 yılı Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme Programı (GEBİP) kapsamında Seçkin Genç Bilim İnsanı Ödülünü kazanmıştır.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Murat Akova ESCMID (European Society of Clinical Microbiology and Infectious Diseases) başkanlığına seçilmiştir.

Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalı Gitar Sanat Dalı Araştırma Görevlisi Eren Süalp, Almanya'da düzenlenmiş olan "Koblenz International Guitar Competition" "Hubert Kappel 2014" isimli, üç aşamadan oluşan yarışmada ikinci olmuştur. (2-9.06.2014)

Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mete Yıldız ile Uludağ Üniversitesi'nden Doç. Dr. Mehmet Zahid Sobacı'nın derlediği "Kamu Politikası: Kuram ve Uygulama" başlıklı kitap, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) 2014 Sosyal Bilimler Telif Eser Mansiyon Ödülü'nü almaya lâyık görülmüştür. (04.06.2014)

Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalı öğrencisi Tuğrul Adiloğlu, İtalya'da düzenlenmiş olan Citta Di Airola Francesco Moscato Uluslararası Piyano Yarışmasında üçüncü olmuştur. (25.05.2014)

Hacettepe Üniversitesi Grafik Bölümü; geçen yıl "Genç Kırmızı"da ikinci ve bu yıl UniAd's Üniversitelerarası Reklamcılık Yarışmasında birinci oldu.

Üniversitemizin Hemşirelik Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim görevlisi Dr. Handan Boztepe Hocamızın "oral enjektör" konulu endüstriyel tasarım başvurusu HT-TTM Patent Ofisi tarafından gerçekleştirilmişti. Bu tasarım İtalya'da düzenlenen prestijli tasarım yarışması "A'design" da ödüle layık görülmüştür. http://www.adesignaward.com/design.php?ID=33256

Prof. Dr. Murat Akova, 2014-2016 yılları arasında European Society of Clinical Microbiology and Infectious Diseases (ESCMID) derneğinin başkanlığını yapacaktır.

HÜTF Genel Cerrahi AD’dan iki çalışma 3000’e yakın kişinin katıldığı 19. Ulusal Cerrahi Kongresi’nde birinci ve ikincilik ödüllerini almıştır. (16-20.04.2014 )

Hacettepe'ye Kadir Has Ödülü (24.03.2014)

Devlet Konservatuvarı Kontrabas Bölümü Öğrencilerimizin Üstün Başarısı (12-17.02.2014 )

Prof. Dr. Seza Özen ve Doç. Dr. Ömer Karadağ'ın New England Journal of Medicine (NEJM) dergisindeki makalesi (19.02.2014)

Üniversitemiz Gıda Araştırma Merkezi Arş.Gör. Havva Tümay Temiz’in Science Magazin Dergisindeki yazısı

Robot Topluluğu 11. Uluslararası ODTÜ Robot Günleri'nde serbest kategoride ikincilik ödülü kazanmıştır. (08-09.03.2014)

Hacettepenin Gururu Aşçılarımız

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu'nun Genç Çevirmenler Yarışmasına gösterilen ilgiye ve ülkemiz geleceğine katkısından dolayı Hacettepe Üniversitesi'ne ve Rektörümüze teşekkür mektubu (6.02.2014)

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Projesi (Ocak, 2014)

İstanbul-İşitme Engelliler Federasyonu (İEF) tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının himayelerinde bu sene II. si düzenlenen "Engelliler İçin Türkiye'nin İlkleri" Ödül Töreni 25 Aralık 2013 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilmiştir. İşitme engellilere yönelik yapılan çalışmaları nedeniyle ödüle layık görülen kişi, kurum ve kuruluşlar arasında Hacettepe Üniversitesi de yer almıştır. Hacettepe Üniversitesi’ne Türk İşaret Dili'ni İlk kazandıran kişi olması itibariyle, Edebiyat Fakültesi Mütercim Tercümanlık Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatma Doğanay bu ödüle layık görülmüştür.

2013

Genç Çevirmenler Yarışmasında Mütercim Tercümanlık Bölümü öğrencisi Derman Susam İngilizce dilinde ikinci olmuştur. (7.12.2013)

Üniversitemizin Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (HÜKSAM), Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH (DE), Internationaler Bund (DE) ve Educational Consultancy Services Co. (EDUSER) (TR), kuruluşlarının birlikte oluşturduğu konsorsiyum ile, “Technical Assistance on Women’s Shelters for Combating Domestic Violence-EuropeAid/131322/D/SER/TR” isimli 3 yıllık Avrupa Birliği projesinin ihalesini kazanmıştır. (Aralık, 2013)

Sağlık Bilimleri Fakültesi, Ergoterapi Bölümü tarafından hazırlanan ve İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı çerçevesinde TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Avrupa Birliği Koordinasyon Daire Başkanlığı’na verilmiş olan “Engelli Bireylerde Sosyal ve Öz Yönetim Becerileri Eğitimi ile İstihdamın Artırılması” (Increasing the Employability of Disabled People through Social and Self-Management Skills Training) isimli operasyon teklifi kabul edilmiştir. (Aralık, 2013)

Dişhekimliği Fakültesi Öğretim Üyemiz Yrd.Doç. Dr. Elif Öztürk "IADR CED Travel Stipend" ödülünü kazanmıştır. Eylül 4-7, İtalya (2013)

Bulgaristan Sofia, State University of Library Studies and Information Technologies, Rektörü Prof. Stoyan Dentchev'in Hacettepe Üniversitesi'nde Erasmus programı çerçevesinde gerçekleştirilen 'Library Information and Culture Management-Academic Summer School' süresince sergilenen profesyonelliğe ve misafirperverliğe teşekkür mektubu

Hacettepe Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Turgay Dalkara; Dünya Bilimler Akademisi (The World Academy of Sciences - TWAS) 2013 yılı Tıp Bilimleri ödülünü kazanmıştır.

Üniversitemiz Gıda Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencilerinden Ayşe Gül Dönmez ve Özge Alan, Prof. Dr. Vural Gökmen danışmanlığında gerçekleştirdikleri Enkapsüle Edilmiş Zeytin Karasuyu Fenolik Bileşikleri İçeren Fonksiyonel Margarin başlıklı bitirme projesi ile, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Sanayi Odaklı Lisans Bitirme Projeleri Yarışması kapsamında Üretim Süreç ve Teknolojileri tematik alanı ikincilik ödülüne layık görülmüştür.(4-9.07.2013)

Havacılık Topluluğu 2013 Akşehir XC Open Yarışmasına katılmış ve en iyi kulüpler sıralamasında ikincilik kupasını kazanmıştır. Ayrıca EN B sınıfı kanat kategorisinde topluluk üyelerinden Şebnem Aydoğan birincilik, Özlem Çalışkan üçüncülük ve EN A sınıfı kanat kategorisinde Hasan Basri Çağlı madalya kazanmıştır. (19-21.06.2013)

Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışmasında Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi Cem Babacan birinci seçilmiştir. (23.07.2013)

Üniversitemiz Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Solmaz Karabulut 2013 yılı "Unesco-Loreal Genç Bilim Kadını" ödülünü almaya hak kazanmıştır. (10.05.2013)

Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyemiz E.Murat Arsava Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanları Ödüllendirme Programı (GEBİP) kapsamında 2012 yılı Seçkin Genç Bilim İnsanı Ödülünü kazanmıştır. (08.06.2013)

Drama Topluluğu, "Babil Cennet Kent" oyunu ile, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gösteri Sanatları Merkezi tarafından 11. düzenlenen Üniversitelerarası Tiyatro Festivaline katılmış ve en iyi oyun, en iyi müzik, en iyi koreografi, ve jüri özel ödülüne layık görülmüştür. Topluluk ayrıca en iyi reji, en iyi ışık, en iyi kostüm, en iyi dram yardımcı kadın oyuncu ve en iyi erkek oyuncu kategorilerinde aday gösterilmiştir. (19.05.2013)

23-26 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Türkiye Üniversiteler Arası Badminton Süper Lig 2013 Müsabakalarında Hacettepe Üniversitesi Badminton Takımı süper ligde kalmıştır.

2013 DNA Gününde Hacettepe Üniversitesi 3034 Katılımcı ile Guinness Dünya Rekorunu kırdı.

2011-2012 akademik yılı Erasmus Hareketlilik Faaliyetleri kapsamında Öğrenim Hareketliliğinden yararlanan öğrencilerimizden Seçkin Aydın'ın Erasmus deneyimi Avrupa Komisyonu tarafından "Başarı Hikayesi" olarak seçilmiştir.

19-23 Mart'ta Erzurum'da yapılan Üniversiteler Arası Buz Hokeyi Türkiye Şampiyonası'nda üniversitemiz Bayan Buz Hokeyi Takımı Türkiye birincisi oldu.

13-15 Mart'ta Sinop'ta yapılan Üniversiteler Arası Türkiye Bilardo Şampiyonası'nda üniversitemiz, Bayanlarda Türkiye Birincisi, Erkeklerde Türkiye İkincisi oldu. Bayanlarda Berrin Karakuş Türkiye birinciliğe ulaşırken, erkeklerde Cem Güvercin Türkiye ikinciliğini kazandı.

Üniversite kayak ve snowboard takımımız, 1-2 Mart 2013 tarihleri arasında Uludağ'da düzenlenen Türkiye Üniversiteler Kayak Alp ve Snowboard Şampiyonasın da üniversitemizi başarıyla temsil etmiştir. Şampiyona'nın ilk günün de kadınlar alp disiplini slalom da birinciliği üniversitemiz sporcularından Fatmanur Gül, ikinciliği ise yine üniversitemiz sporcularından Betül Gül almıştır. Şampiyonanın ikinci gününde büyük slalom yarışında ise ilk sırayı Betül Gül üçüncülüğü de Fatmanur Gül alarak şampiyonayı tamamlamıştır. Puanlama sonucunda Hacettepe Üniversitesi takım halinde kadınlar alp disiplini branşında şampiyon olmuştur.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Hülya Karataş, Şefik Evren Erdener, Yasemin Gürsoy-Özdemir, Emine Eren-Koçak, Zümrüt Duygu Şen ve Turgay Dalkara ile Nörolojik Bilimler ve Psikiyatri Enstitüsü Öğretim Üyesi Sevda Lüle'nin "Spreading Depression Triggers Headache by Activating Neuronal Panx1 Channels" başlıklı makaleleri SCIENCE dergisinin 1 Mart 2013 tarihli 339. sayısında yayınlanmıştır. (01.03.2013)

Üniversitemiz Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu "Halk Kültürü" dalında İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) 2012 ödüllerine layık görülmüştür. (28.02.2013)

2012

Üniversitemiz Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından Onur Ödülü Gümüş Madalyasına layık görülmüştür.Ödülümüz Kültür Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay tarafından Üniversitemize takdim edilmiştir. (19.12.2012)

1912 yılında Fransız kimyacı Louis Camille Maillard (1878-1936) tarafından keşfedilen ve halen kendi adı ile anılan Maillard Reaksiyonu'nun 100. yılı anısına Fransa'nın Nancy şehrinde gerçekleştirilen 11. Uluslararası Maillard Reaksiyonu Sempozyumu'unda üniversitemiz Gıda Mühendisliği Bölümü doktora öğrencilerinden Burçe Ataç Mogol yapmış olduğu "4-Methylimidazole formation from sugars and amino acids" başlıklı sunumu ile en iyi poster ödülünü kazanmıştır. (2012)

Prof. Dr. Kemal Silay'ın "42nd International Ballad Conference of Kommision für Volksdictung" Konferansı için Doç. Dr. Gülay Mirzaoğlu'nu Kutlama Mektubu (13.12.2012)

Ankara Ticaret Odası tarafından 12 Aralık 2012 tarihinde 'ATO Congresium'da' düzenlenen Ankara Markaları Ödül Töreninde Hacettepe Üniversitesi Spor Kulübü Basketbol Takımı olarak alınan ödül (12.12.2012)

Sevda Cenap And Müzik Vakfı tarafından verilen Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası'na bu yıl Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı layık görüldü (06.12.2012)

İktisadi Araştırmalar Vakfı (İAV) 2012 Ünal Aysal Ödülünü Dr. Ayşen Araç kazanmıştır. (03.12.2012)

Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi A.D. Araştırma Görevlisi Dr. Mert Çalış, 31 Ekim-4 Kasım tarihlerinde Antalya'da gerçekleştirilen Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği 34. Ulusal Kurultayı'nda "Asistan Bildiri Yarışması" Klinik Dalda 1.'lik ödülünü kazanmışlardır. Çalışmasının adı: Çalış M, Ekin Ö, Kayıkçı M, İçen M, Süslü N, Özgür F. 'Damak Onarımı Gerçekleştirilen Olgularda Vomer Flebinin Kullanımının Konuşma Sonuçlarına Etkisinin Objektif Kriterlerle Değerlendirilmesi' Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği 34. Ulusal Kurultayı 31 Ekim - 4 Kasım 2012 Antalya. (2012)

İdil Biret'den Liszt Festivalı Kitabı Hakkında Kutlama (23.11.2012)

Türkiye Bilişim Derneği Burs Komitesi "Teknoloji Liderleri Lisansüstü Burs Programı" kapsamında burs almaya hak kazanan öğrencilerimiz (14.11.2012)

Reflections after a week at Hacettepe University (15.10.2012)

International Double Bass Society tarafından bu yıl Çek Cumhuriyetinde 12.si düzenlenen Uluslararası Kontrabas yarışmasında Üniversitemiz Konservatuvar Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı, Kontrabas Sanat Dalı Burak Karaağaç Lise 3. sınıf öğrencilerinden Gizem Sözeri katıldığı I katogaride III.lük ödülü kazanmıştır. Öğretim Görevlimiz Burak Karaağaç'a da en iyi çalıştırıcı sıfatı verilmiştir.
Ankara Devlet Konservatuarı lise 3. sınıf öğrencisi Gizem Sözeri, Uluslararası Kontrabas Yarışmasında, dünya 3.'sü oldu. (14.09.2012)

Ülkemiz adına, BM 67. Genel Kurulu III. Komite çalışmalarına gençlik temsilcisi olarak Orhan Esad Akgün katılacaktır. (10.09.2012)

En eski ve büyük sivil toplum kuruluşlarından Uluslararası Kanser Savaş Örgütü(UICC)'nün başkanlığına, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Tezer Kutluk seçildi. Kutluk, 1933'den beri faaliyet gösteren UICC'nin ilk Türk başkanı oldu. (26.08.2012)

Prof. Dr. Muşturay Karçaaltıncaba TÜBİTAK Teşvik Ödülü kazanmıştır. (26.07.2012)

'Antibiyotikler şeker değildir.' projemiz AB'den destek aldı. (25.07.2012)

Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğumuz 10. Dostluk Çelengi Halk Oyunları Festivalinde en büyük ödülü kazandı. (17.07.2012)

Uluslararası Pera Piyano Yarışmasında Devlet Konservatuar Lisesi son sınıf öğrencimiz Deniz İrem Gür 3. oldu. (03.07.2012)

Ritmik Jimnastik Kulübümüz, 8 -10 Haziran tarihlerinde İstanbul'da yapılan Türkiye Şampiyonası'nda, küçükler serisinde Türkiye birincisi, minikler ve yıldızlar serilerinde de ikincilikler alarak ödüllerine yenilerini ekledi. 2011'de de Yunanistan'da yapılan yarışmada takım olarak birincilik elde ederken, bireysel yarışmalardan da 1 birincilik, 2 tane de ikincilikle döndü. Kulübümüz gençlerde 2011 Türkiye şampiyonluğunu, 2012'de de küçüklerde Türkiye ikinciliğini kazandı. (30.06.2012)

Devlet Konservatuarı Bale Anasanat Dalı öğrencilerimiz Kırgızistan'da profesyonel bale okulları arasında yapılan "Birinci Akkuğu Bale Yarışması"ndan ödülle döndü. (23.06.2012)

2012 Teams Cup Takımlar Arası Karting Turnuvasında Teams Cup'da Otomobil ve Motor Sporları Topluluğumuz birinci oldu. (23.06.2012)

Tıpta Uzmanlık sınavı'nın (TUS) birincisi Tıp Fakültesi Mezunumuz İsmail M. Kabakuş aynı zamanda Türkiye rekorunu da kırdı. (20.06.2012)

Kanser Enstitüsü Temel Onkoloji Anabilim Dalı Doktora Öğrencimiz Uzm. Biol. Parisa Sarmadi Molecular Immunology & Immunogenetics Congress 2012 (MIMIC2012) toplantısında sunduğu poster ile 1.lik ödülünü kazanmıştır. (27-29.04.2012)

Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı öğretim üyesi Prof. Dr. Çağatay Güler 14.03.2012 tarihinde Sağlık Bakanlığı "Üstün Hizmet Ödülü"nü almıştır.

Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü araştırmacımız Dr. Kurtuluş Erinç Akdoğan ve doktora tez danışmanı Öğretim Üyemiz Dr. Atila Yılmaz, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı'nın düzenlediği "Dr. Akın Çakmakcı Üniversite-Sanayi İşbirliğinde En Başarılı Tez ve Kuruluş Ödülü"nü kazanmışlardır. (24.04.2012)

Kanser Enstitüsü Temel Onkoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Güneş Esendağlı, 2012 Ankara Güven Hastanesi - IV. Dr. Aysun-Ahmet Küçükel Tıp Ödülleri kapsamında Genç Araştırmacı Proje Destek Ödülü'nü almıştır. (10.04.2012)

Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Nezahat Tuğba Kandilci'nin Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından desteklenen 2012 L'Oreal Türkiye "Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursları" ödülünü "Yaşam Bilimi" (Farmakoloji) dalından kazanmıştır.

Robot Topluluğumuza bir ödül de İTÜ Robot Olimpiyatları'ndan geldi. (2012)

17-18 Mart 2012 tarihlerinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen "9.Uluslararası ODTÜ Robot Günleri"nde Robot Topluluğumuz üyesi ve Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü lisans öğrencimiz Barış Toğrul'un İRİS adlı projesi "Serbest Kategori"de üçüncülük ödülünü kazandı. (18.03.2012)

Eczacılık Fakültesi Radyofarmasi Anabilim Dalı Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Yekta Özer "Türk Eczacıları Birliği (TEB) Hizmet Ödülünü" kazanmıştır. (2012)

Dişhekimliği Fakültesi 5.sınıf öğrencimiz Arten Dyrmishi, 2012 yılında Türk Dişhekimleri Birliği tarafından yürütülüp, DENTSPLY tarafından desteklenen TDB/DENTSPLY Öğrenci Araştırma Programı'nda sunduğu "Self-Reported Oral Hygiene Practices Among Dental Patients" başlıklı çalışması ile ikincilik ödülü almıştır.

2011

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Maliye Bölümü, Araştırma Görevlisi İrem Yendi, 2011 yılı İktisadi Araştırmalar Vakfı Ünal Aysal Ödülü yarışmasında "Kayıt Dışı Ekonominin İktisadi Mali ve Kurumsal Nedenleri" başlıklı tezi ile yüksek lisans dalında birincilik ödülüne layık görüldü.(2011)

Kanser Enstitüsü Temel Onkoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Güneş Esendağlı, Eczacıbaşı Tıp Ödülleri ve Bilimsel Araştırma Destek Fonu tarafından verilen 2011-2012 Eczacıbaşı Bilimsel Araştırma Destek Ödülü'ne layık bulunmuştur.

Kanser Enstitüsü Temel Onkoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Güneş Esendağlı, XIX. Ulusal Kanser Kongresi kapsamında Türkiye Kanserle Savaş Vakfı tarafından verilen 2011 Prof. Dr. Bedii Gorbon Ödülü'nü almıştır.

Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Harun Sönmez Mühendislik Bilimleri alanında TÜBİTAK Teşvik Ödülünü kazanmıştır. (2011)

Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Özden Tacal, 2011-2012 Eczacıbaşı Bilimsel Araştırma Destek Ödülü kazanmıştır.

Dişhekimliği Fakültesi Öğretim Üyelerimiz "5th Conseuro meeting on prevention, restoration and aesthetics 2011, Istanbul, 13-15 Nov 2011" Biyomateryaller kategorisinde en iyi poster sunumu ödülünü kazanmışlardır. Toz T, Kiremitçi A, Palaska E,Unsal Tan O, Kahraman A.S. "In vitro biocompatibility of adhesive restorative systems"

Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Gülberk UÇAR ve Yrd.Doç. Dr. Samiye Yabanoğlu Çiftçi,8 Aralık 2011 tarihinde Ankara'da gerçekleştirilen 6. Cerrahi Araştırma Kongresinde "En İyi Deneysel Araştırma" ve "En İyi Sözlü Bildiri" ödüllerini kazanmışlardır. (2011)

Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Belma Giray ve Öğr. Gör. Dr. Pınar Erkekoğlu, 23-26 Kasım 2011 tarihinde İzmir'de gerçekleştirilen 15.Ulusal Pediatrik Endokrin ve Diyabet Kongresi'nde Sözlü Bildiri ikincilik ödüllerini kazanmışlardır. (2011)

Üniversitemiz Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İncilay Süslü Hacettepe Üniversitesi 2010 - 2011 Akademik Yılı Tıp ve Sağlık Bilimleri Alanında "Bilimde Teşvik Ödülü" kazanmıştır.

2010-2000

Kuruluşundan beri sürdürdüğü faaliyetler nedeniyle; 2010 yılında ÇAĞSAV (Çağdaş Sanatlar Vakfı) Ödülü Güzel Sanatlar Fakültemize verilmiştir. (2010)

Tıp Fakültesi Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Seza Özen Sağlık Bilimleri alanında TÜBİTAK Bilim Ödülünü kazanmıştır. (2010)

Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Sevda Şenel, 2010 yılı TEB Akademi Bilim Ödülü.

Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyemiz Prof. Dr. A. Atilla Hıncal, 2010 yılı Novartis Yaşam Boyu Başarı Onur Ödülü.

Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Filiz Öner, Elsevier Yayınevi ve European Journal of Pharmaceutics and Biopharmaceutics (EJPB) Yayın Kurulu" tarafından 2010 yılı en çok atıf alan makale ödülü; "Güliyeva Ü. Öner F*., Özsoy Ş., Hızaroğlu R., Chitosan Microparticles containing pDNA as potential oral gene delivery system, Eur. J. Pharm. Biopharm. 62, 17-25, 2006.

Dişhekimliği Fakültesi Öğretim Üyelerimiz Türk Periodontoloji Derneği 40. Bilimsel Kongresi Oral Sunum 1. lik ödülünü kazanmışlardır. Kutlu B, Tığlı S, Akman AC, Gümüşderelioğlu M, Nohutcu RM. Farklı yöntemlerle Trombositten Zengin Plazma (TZP) yüklenmiş Kitosan Taşıyıcılarda Büyüme Faktörü Salım Kinetiklerinin Karşılaştırılması' Türk Periodontoloji Derneği 40. Bilimsel Kongresi 14-16 Mayıs 2010 İzmir.

Dişhekimliği Fakültesi Öğretim Üyelerimiz "Best Article Award" ödülünü kazanmışlardır. "The best article at Acta Odontologica Scandinavica in 2009. Emecen P, Akman AC, Hakki SS, Hakki EE, Demiralp B, Tözüm TF, Nohutcu RM. ABM/P-15 modulates proliferation and mRNA synthesis of growth factors of periodontal ligament cells. Acta Odontol Scand. 2009;67(2):65-73."

Dişhekimliği Fakültesi Öğretim Üyelerimiz Türk Periodontoloji Derneği 39. Bilimsel Kongresi Poster 1. lik ödülünü kazanmışlardır. Kutlu B, Tığlı S, Akman AC, Gümüşderelioğlu M, Nohutcu RM. Trombositten zengin plazma (TZP) hazırlama yöntemlerinin flow sitometrik olarak karşılaştırılması ve TZP'nin kitosan taşıyıcılara yüklenmesi. Türk Periodontoloji Derneği 39. Bilimsel Kongresi 29-31 Ekim 2009 Ankara.

Dişhekimliği Fakültesi Öğretim Üyelerimiz "WFLD 14-17 Mayıs 2009 İstanbul Türkiye En iyi' 2. Sözlü Sunum' Ödülünü" kazanmışlardır. A. Kiremitçi, S. Gurgan, Tuba Toz, E. Yazıcı. Effect of Er,Cr:YSGG Laser on Shear Bond Strenght of a Glass Ionomer Restorative and a Resin Composite.

Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyemiz Nihal Aydoğan WEF (Dünya Ekonomik Forumu) ve IAP (Akademiler Birliği) tarafından "Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı" olarak seçilmiştir. (2008)

Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyemiz Nihal Aydoğan "Global Young Academy" üyesi seçilmiştir. (2008)

Kuruluşundan beri sürdürdüğü faaliyetler nedeniyle; SANATKURUMU Kurumsal Ödülü Güzel Sanatlar Fakültemize verilmiştir. (2008)

Tıp Fakültesi Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Alper B. İskit Sağlık Bilimleri alanında TÜBİTAK Teşvik Ödülünü kazanmıştır. (2008)

Dişhekimliği Fakültesi Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Zafer C. Çehreli TÜBİTAK Sağlık Bilimleri Teşvik Ödülü kazanmıştır. (2008)

Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyemiz Nihal Aydoğan Mühendislik Bilimleri alanında Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı (GEBİP) ödülünü kazanmıştır. (2007)

Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyemiz Nihal Aydoğan Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından desteklenen L'Oreal Türkiye "Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursları" ödülünü "Malzeme Bilimi" dalından kazanmıştır. (2007)

Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Vural Gökmen Mühendislik Bilimleri alanında TÜBİTAK Teşvik Ödülünü kazanmıştır. (2007)

Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Candan Gökçeoğlu Mühendislik Bilimleri alanında TÜBİTAK Teşvik Ödülünü kazanmıştır. (2006)

Fen Fakültesi Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Adil Denizli Mühendislik Bilimleri alanında TÜBİTAK Bilim Ödülünü kazanmıştır. (2006)

Dişhekimliği Fakültesi Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Tolga F. Tözüm, ICOI, 24th World Congress, Taipei,Taiwan, Platinum Award ödülünü kazanmıştır. (2006)

Fen Fakültesi Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Emir Baki Denkbaş Kimya Bilimleri alanında TÜBİTAK Teşvik Ödülünü kazanmıştır. (2005)

Dişhekimliği Fakültesi Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Zafer C. Çehreli "IADR CED Travel Stipend" ödülünü kazanmıştır. Eylül 15, Amsterdam (2005)

Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyemiz Vural Gökmen Mühendislik Bilimleri alanında Türkiye Bilimler Akademisi Seçkin Genç Bilimci (GEBİP) ödülünü kazanmıştır. (2004)

Dişhekimliği Fakültesi Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Tolga F. Tözüm, International Association for Dental Research C.E.D./N.O.F./I.D. Istanbul, Turkey, Travel Award, ödülü kazanmıştır. (2004)

Üniversitemiz Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Nuran Özaltın, Prof. Dr. Sacide Altınöz, Doç. Dr. İncilay Süslü, Doç. Dr. Ceren Yardımcı ve Doç. Dr. Emirhan Nemutlu 2003 - 2004 Akademik Yılı Araştırma Grubu Başarı Ödülünü "Gebelikte Kullanılan Hipertansiyon İlaçlarının Anne ve Bebek Üzerine Etkilerinin İncelenmesi İçin Elektroanalitik Yöntemlerin Geliştirilmesi" konusu ile almıştır.

Dişhekimliği Fakültesi Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Zafer C. Çehreli "Espertise Avrupa Yetenek Yarışması" ikincilik kazanmıştır. Ekim 14, Seefeld, ALMANYA (2003)

Tıp Fakültesi Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Aytemiz Gürgey Sağlık Bilimleri alanında TÜBİTAK Bilim Ödülünü kazanmıştır. (2003)

Tıp Fakültesi Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Haluk Topaloğlu Sağlık Bilimleri alanında TÜBİTAK Bilim Ödülünü kazanmıştır. (2003)

Tıp Fakültesi Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Turgay Dalkara Sağlık Bilimleri alanında TÜBİTAK Bilim Ödülünü kazanmıştır. (2002)

Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyemiz Prof. Dr. İhsan Çalış Sağlık Bilimleri alanında TÜBİTAK Bilim Ödülünü kazanmıştır. (2001)

Tıp Fakültesi Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Feridun Cahit Tanyel Sağlık Bilimleri alanında TÜBİTAK Bilim Ödülünü kazanmıştır. (2001)

Dişhekimliği Fakültesi Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Burak Demiralp "American Society for Bone and Mineral Research ASBMR Young Investigator Award" ödülünü kazanmıştır. "Awarded by the American Society for Bone and Mineral Research. October 2001, Phoenix, Arizona, USA." (2001)

Dişhekimliği Fakültesi Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Burak Demiralp "AADR Travel Award" ödülünü kazanmıştır. "Awarded by the American Association of Dental Research" .(2001)

Dişhekimliği Fakültesi Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Burak Demiralp "Warner Lambert Hatton Award (3rd place, Senior division)" ödülünü kazanmıştır. 30th Annual Meeting of the AADR. March 2001, Chicago, Illinois, USA (2001)

Fen Fakültesi Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Erhan Bişkin Mühendislik Bilimleri alanında TÜBİTAK Bilim Ödülünü kazanmıştır. (2000)

Tıp Fakültesi Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Saruhan Çekirge Sağlık Bilimleri alanında TÜBİTAK Teşvik Ödülünü kazanmıştır. (2000)

Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü Sıhhiye / ANKARA
Santral : 0.312 305 50 00 (Sıhhiye) • 0.312 305 50 50 (Beytepe)
HÜ Hastaneleri Telefonla Randevu Çağrı Merkezi: 444 4 444
HÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
Site Haritası