Dünya Çapında Araştırma Üniversitesi
İki öğretim üyemize TÜBİTAK Bilim Ödülü
Hacettepe ve ODTÜ'den araştırmacıların çalışması, Güneybatı Asya ve Doğu Akdeniz’deki insan hareketliliğinin son 10 bin yıldaki değişimini gösteriyor.
10 bin yıl öncesine ışık tutan çalışma Current Biology'de yayımlandı
Hacettepe ve ODTÜ'den araştırmacıların çalışması, Güneybatı Asya ve Doğu Akdeniz’deki insan hareketliliğinin son 10 bin yıldaki değişimini gösteriyor.
Migren araştırmaları için Hacettepe'den önemli gelişme
Nörolojik Bilimler ve Psikiyatri Enstitüsü öğretim üyelerimizin araştırmas , migren alanında son 20 yıldaki en önemli gelişmelerden biri oldu.
Neolitik kültürlerin kaynaşma merkezi Yukarı Mezopotamya
Hacettepe Üniversitesi Human_G Antik DNA Laboratuvarı, Mezopotamya’da yaşamış insanların genetik tarihini ortaya çıkardı.
Araştırma Öncelik Alanları Raporu yayında
Üniversitemizin 5 yıllık dönemde öncelikli araştırma alanlarının yetkinlik bazlı olarak belirlendiği rapor yayınlandı.
Hacettepe Yayınlarının Konu Dağılım Analizi
Hacettepe Üniversitesi Adresli Yayınların Konu Dağılımlarının Analizi raporu yayınlandı.
Araştırmacılarımız Nature dergisinde
Mitokondriyal proteinlerin işlevlerini saptamada multi-omik yaklaşıma kanıt sunan çalışmaları ile Hacettepe Üniversitesi araştırmacıları Nature dergisinde yer aldı.
Hepatit B Virüsünün On Bin Yıllık Evrimi
Arasında Türkiye’den de örneklerin bulunduğu 137 antik bireyden elde edilen Hepatit B virüsünün genom analizi, Science dergisinde yayınlandı.
HACETTEPE’DE ARAŞTIRMAYI KEŞFET
Sayılarla Araştırma
4.000+
Araştırmacı
300+
Araştırma Laboratuvarı
1.400+
Devam Eden Araştırma Projesi
550+
Yıllık Proje Bütçesi (Milyon TL)
54.000+
Web of Science Yayını
820.000+
Toplam Atıf
Araştırma Haberleri
Kahramanmaraş depremleri ve son olarak Hatay'daki depremler öncesinde veya sırasında gökyüzünde görüldüğü aktarılan mavi ışıklar konuyla ilgili tartışmaları yeniden alevlendirdi.
08.03.2023 | Araştırma
Üniversitemizden 8 proje, TÜBİTAK 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında desteklenmesine karar verilen 101 proje arasında yer aldı.
27.02.2023 | Araştırma - Projeler
Anadolu Ajansı bu hafta, Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Vural Gökmen ile yaptıkları röportaja teknoloji bülteninde yer verdi.
24.01.2023 | Araştırma - Ödüller
TÜBİTAK ödülleri kapsamında, öğretim üyelerimiz Prof. Dr. Vural Gökmen ve Prof. Dr. Fatih Özaltın'a Bilim Ödülü verildi.
28.12.2022 | Araştırma - Ödüller
Doctorclub Awards “Türkiyenin Sağlık Ödülleri” kapsamında verilen "Yılın Yenilikçi Dahili Bilimler Doktoru" ödülüne bu yıl Prof. Dr. Fatih Özaltın layık görüldü.
19.12.2022 | Ödüller
Kimya Mühendisliği öğrencileri Serhat Can Bayar ve Doğan Çiçek, Big Bang Startup Challenge 2022 Yarışması’nda kurucusu olduğu “Some Carbon” girişimiyle ödül aldı.
19.12.2022 | Ödüller
Amerikan Endokrin Derneği yayın organında, Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız’ın A.B.D.’de bu yıl kazandığı klinik araştırma mükemmeliyet ödülü ile Hacettepe'deki bilimsel çalışmalarının ele alındığı bir rö...
19.12.2022 | Yayınlar
Hacettepe ve ODTÜ'den araştırmacıların Current Biology dergisinde yayımlanan çalışması, Güneybatı Asya ve Doğu Akdeniz’deki insan hareketliliğinin son 10 bin yıldaki değişimini gözler önüne serdi....
14.12.2022 | Araştırma - Yayınlar
Araştırma Ekosistemi
Araştırma Performansı
Uluslararası saygın kaynaklarda bilimsel yayın yapmak araştırma üniversitelerini tanımlayan önemli bir özelliktir. Hacettepe Üniversitesi yayınlanan araştırma makalesi sayısı bakımından ülkemizde yıllardır birinci sırada yer almaktadır.