Dünya Çapında Araştırma Üniversitesi
Projemize TÜBİTAK 1004 desteği
Sağlıklı Yaşam İçin Yeni Nesil Biyomalzeme Teknolojileri Araştırma Ağı Platformu projesinin imza töreni TEKNOFEST’te yapıldı.
İki öğretim üyemize TÜBİTAK Bilim Ödülü
TÜBİTAK tarafından, 2 öğretim üyemize mühendislik bilimleri ve sağlık bilimleri alanında Bilim Ödülü verildi.
10 bin yıl öncesine ışık tutan çalışma Current Biology'de yayımlandı
Hacettepe ve ODTÜ'den araştırmacıların çalışması, Güneybatı Asya ve Doğu Akdeniz’deki insan hareketliliğinin son 10 bin yıldaki değişimini gösteriyor.
Migren araştırmaları için Hacettepe'den önemli gelişme
Nörolojik Bilimler ve Psikiyatri Enstitüsü öğretim üyelerimizin araştırmas , migren alanında son 20 yıldaki en önemli gelişmelerden biri oldu.
Neolitik kültürlerin kaynaşma merkezi Yukarı Mezopotamya
Hacettepe Üniversitesi Human_G Antik DNA Laboratuvarı, Mezopotamya’da yaşamış insanların genetik tarihini ortaya çıkardı.
Araştırma Öncelik Alanları Raporu yayında
Üniversitemizin 5 yıllık dönemde öncelikli araştırma alanlarının yetkinlik bazlı olarak belirlendiği rapor yayınlandı.
Hacettepe Yayınlarının Konu Dağılım Analizi
Hacettepe Üniversitesi Adresli Yayınların Konu Dağılımlarının Analizi raporu yayınlandı.
Araştırmacılarımız Nature dergisinde
Mitokondriyal proteinlerin işlevlerini saptamada multi-omik yaklaşıma kanıt sunan çalışmaları ile Hacettepe Üniversitesi araştırmacıları Nature dergisinde yer aldı.
Hepatit B Virüsünün On Bin Yıllık Evrimi
Arasında Türkiye’den de örneklerin bulunduğu 137 antik bireyden elde edilen Hepatit B virüsünün genom analizi, Science dergisinde yayınlandı.
HACETTEPE’DE ARAŞTIRMAYI KEŞFET
Sayılarla Araştırma
4.000+
Araştırmacı
300+
Araştırma Laboratuvarı
1.400+
Devam Eden Araştırma Projesi
550+
Yıllık Proje Bütçesi (Milyon TL)
54.000+
Web of Science Yayını
820.000+
Toplam Atıf
Araştırma Haberleri
TÜBİTAK "1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı” kapsamında üniversitemizden 8 proje desteklenmeye layık görüldü.
16.07.2024 | Araştırma - Projeler - Toplumsal Katkı
Hollanda'nın Leiden Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren CWTS (Bilim ve Teknoloji Çalışmaları Merkezi) Leiden Sıralama Sistemi 2024 Yılı Dünya Üniversiteleri Sıralaması açıklandı. ...
12.07.2024 | Araştırma - Sıralamalar - Toplumsal Katkı
Jeoloji (Hidrojeoloji) Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Galip Yüce yürütücülüğünde, Dr. Pınar Avcı’nın araştırmacı olarak yer aldığı Hatay ilinde deprem atıklarının yeraltı suyu kalitesine ...
12.07.2024 | Araştırma - Projeler - Toplumsal Katkı
Hacettepe Üniversitesi, QS tarafından bu yıl 2. kez gerçekleştirilen 2025 Avrupa Üniversite Sıralaması’nda 17 sıra yükselerek 198. sırada yer aldı.
11.07.2024 | Araştırma - Sıralamalar - Toplumsal Katkı
Times Higher Education (THE), Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (Sustainable Development Goals - SDGs ) doğrultusunda üniversitelerin toplumsal, çevresel ve sosyal sürdürülebilirli...
14.06.2024 | Araştırma - Öğretim - Sıralamalar
QS Dünya Üniversite Sıralaması 2025'te, Hacettepe Üniversitesi önceki yıla göre 120 basamak yükselerek 641-650 bandında yer aldı.
04.06.2024 | Araştırma - Sıralamalar - Toplumsal Katkı
2024 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması Projesi’ne ilişkin üniversitemizin de içinde olduğu iş birliği protokolü imzalandı.
03.06.2024 | Araştırma - Projeler - Yönetim - Toplumsal Katkı
Hacettepe Üniversitesi ev sahipliğinde hasta dernekleri, sivil toplum kuruluşları, politika yapıcılar, klinisyenler ve araştırıcılar nadir hastalıklar için el ele verdi.
30.05.2024 | Araştırma - Öğretim - Toplumsal Katkı
Araştırma Ekosistemi
Araştırma Performansı
Uluslararası saygın kaynaklarda bilimsel yayın yapmak araştırma üniversitelerini tanımlayan önemli bir özelliktir. Hacettepe Üniversitesi yayınlanan araştırma makalesi sayısı bakımından ülkemizde yıllardır birinci sırada yer almaktadır.