Dünya Çapında Araştırma Üniversitesi
Projemize TÜBİTAK 1004 desteği
Sağlıklı Yaşam İçin Yeni Nesil Biyomalzeme Teknolojileri Araştırma Ağı Platformu projesinin imza töreni TEKNOFEST’te yapıldı.
İki öğretim üyemize TÜBİTAK Bilim Ödülü
Hacettepe ve ODTÜ'den araştırmacıların çalışması, Güneybatı Asya ve Doğu Akdeniz’deki insan hareketliliğinin son 10 bin yıldaki değişimini gösteriyor.
10 bin yıl öncesine ışık tutan çalışma Current Biology'de yayımlandı
Hacettepe ve ODTÜ'den araştırmacıların çalışması, Güneybatı Asya ve Doğu Akdeniz’deki insan hareketliliğinin son 10 bin yıldaki değişimini gösteriyor.
Migren araştırmaları için Hacettepe'den önemli gelişme
Nörolojik Bilimler ve Psikiyatri Enstitüsü öğretim üyelerimizin araştırmas , migren alanında son 20 yıldaki en önemli gelişmelerden biri oldu.
Neolitik kültürlerin kaynaşma merkezi Yukarı Mezopotamya
Hacettepe Üniversitesi Human_G Antik DNA Laboratuvarı, Mezopotamya’da yaşamış insanların genetik tarihini ortaya çıkardı.
Araştırma Öncelik Alanları Raporu yayında
Üniversitemizin 5 yıllık dönemde öncelikli araştırma alanlarının yetkinlik bazlı olarak belirlendiği rapor yayınlandı.
Hacettepe Yayınlarının Konu Dağılım Analizi
Hacettepe Üniversitesi Adresli Yayınların Konu Dağılımlarının Analizi raporu yayınlandı.
Araştırmacılarımız Nature dergisinde
Mitokondriyal proteinlerin işlevlerini saptamada multi-omik yaklaşıma kanıt sunan çalışmaları ile Hacettepe Üniversitesi araştırmacıları Nature dergisinde yer aldı.
Hepatit B Virüsünün On Bin Yıllık Evrimi
Arasında Türkiye’den de örneklerin bulunduğu 137 antik bireyden elde edilen Hepatit B virüsünün genom analizi, Science dergisinde yayınlandı.
HACETTEPE’DE ARAŞTIRMAYI KEŞFET
Sayılarla Araştırma
4.000+
Araştırmacı
300+
Araştırma Laboratuvarı
1.400+
Devam Eden Araştırma Projesi
550+
Yıllık Proje Bütçesi (Milyon TL)
54.000+
Web of Science Yayını
820.000+
Toplam Atıf
Araştırma Haberleri
Hacettepe Üniversitesi Hastanelerinde amputasyonu olan depremzede bireylere, tıbbi tedavinin yanı sıra Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi tarafından fizyoterapi ve rehabil...
12.05.2023 | Projeler
Üniversitemizin, TÜBİTAK 1004 Programı kapsamında desteklenecek “Sağlıklı Yaşam İçin Yeni Nesil Biyomalzeme Teknolojileri Araştırma Ağı Platformu” projesinin imza töreni TEKNOFEST’te gerçekleştirildi....
10.05.2023 | Araştırma - Yönetim
TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB), üniversitelerde öğrenim görmekte olan ön lisans ve lisans öğrencilerini projeler yoluyla araştırma yapmaya teşvik ediyor....
03.05.2023 | Araştırma - Projeler
Kalıtsal böbrek hastalıkları alanında yaptığı çalışmalarla TÜBİTAK Bilim Ödülü'ne layık görülen üniversitemiz Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Özaltın, TÜBİTAK’ın sorularını yanıtladı....
06.04.2023 | Ödüller
Gıda Mühendisliği alanında yaptığı çalışmalarla TÜBİTAK Bilim Ödülü'ne layık görülen üniversitemiz Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vural Gökmen, TÜBİTAK’ın sorularını yanıtladı....
05.04.2023 | Araştırma - Ödüller
Üniversitemiz İnşaat Mühendisliği Bölümü tarafından hazırlanan "6 Şubat 2023 – Kahramanmaraş Pazarcık ve Kahramanmaraş Elbistan Depremleri İnceleme Raporu" yayımlandı.
24.03.2023 | Yayınlar
Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Ödül Programı çerçevesinde, en genç bilim insanlarına verilen BAGEP 2023 Ödülü'nden üçünü, Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Uğur Canpolat, Fen Fakültesi Kimya ...
22.03.2023 | Ödüller
Kahramanmaraş depremleri ve son olarak Hatay'daki depremler öncesinde veya sırasında gökyüzünde görüldüğü aktarılan mavi ışıklar konuyla ilgili tartışmaları yeniden alevlendirdi.
08.03.2023 | Araştırma
Araştırma Ekosistemi
Araştırma Performansı
Uluslararası saygın kaynaklarda bilimsel yayın yapmak araştırma üniversitelerini tanımlayan önemli bir özelliktir. Hacettepe Üniversitesi yayınlanan araştırma makalesi sayısı bakımından ülkemizde yıllardır birinci sırada yer almaktadır.