Dünya Çapında Araştırma Üniversitesi
Projemize TÜBİTAK 1004 desteği
Sağlıklı Yaşam İçin Yeni Nesil Biyomalzeme Teknolojileri Araştırma Ağı Platformu projesinin imza töreni TEKNOFEST’te yapıldı.
İki öğretim üyemize TÜBİTAK Bilim Ödülü
TÜBİTAK tarafından, 2 öğretim üyemize mühendislik bilimleri ve sağlık bilimleri alanında Bilim Ödülü verildi.
10 bin yıl öncesine ışık tutan çalışma Current Biology'de yayımlandı
Hacettepe ve ODTÜ'den araştırmacıların çalışması, Güneybatı Asya ve Doğu Akdeniz’deki insan hareketliliğinin son 10 bin yıldaki değişimini gösteriyor.
Migren araştırmaları için Hacettepe'den önemli gelişme
Nörolojik Bilimler ve Psikiyatri Enstitüsü öğretim üyelerimizin araştırmas , migren alanında son 20 yıldaki en önemli gelişmelerden biri oldu.
Neolitik kültürlerin kaynaşma merkezi Yukarı Mezopotamya
Hacettepe Üniversitesi Human_G Antik DNA Laboratuvarı, Mezopotamya’da yaşamış insanların genetik tarihini ortaya çıkardı.
Araştırma Öncelik Alanları Raporu yayında
Üniversitemizin 5 yıllık dönemde öncelikli araştırma alanlarının yetkinlik bazlı olarak belirlendiği rapor yayınlandı.
Hacettepe Yayınlarının Konu Dağılım Analizi
Hacettepe Üniversitesi Adresli Yayınların Konu Dağılımlarının Analizi raporu yayınlandı.
Araştırmacılarımız Nature dergisinde
Mitokondriyal proteinlerin işlevlerini saptamada multi-omik yaklaşıma kanıt sunan çalışmaları ile Hacettepe Üniversitesi araştırmacıları Nature dergisinde yer aldı.
Hepatit B Virüsünün On Bin Yıllık Evrimi
Arasında Türkiye’den de örneklerin bulunduğu 137 antik bireyden elde edilen Hepatit B virüsünün genom analizi, Science dergisinde yayınlandı.
HACETTEPE’DE ARAŞTIRMAYI KEŞFET
Sayılarla Araştırma
4.000+
Araştırmacı
300+
Araştırma Laboratuvarı
1.400+
Devam Eden Araştırma Projesi
550+
Yıllık Proje Bütçesi (Milyon TL)
54.000+
Web of Science Yayını
820.000+
Toplam Atıf
Araştırma Haberleri
Prof. Dr. Hande Taylan Şekeroğlu’nun yürütücüsü olduğu proje TÜSEB B Grubu Ar-Ge Projeleri kapsamında, üniversitemizden bugüne kadar kabul edilmiş en yüksek destek bütçelerinden biri olacak şekilde de...
26.02.2024 | Araştırma - Projeler
Üniversitemiz ve Münih Teknik Üniversitesi iş birliği ile mutasyonları Üriner Sistemin Konjenital Anomalisi’ne neden olan yeni bir gen tanımlandı.
20.02.2024 | Araştırma - Yayınlar
Arkeoloji Bölümü Arş. Gör. Tolga Kaan Kıyak, Atatürk Kültür, Türk Tarih Kurumundan Doktora Araştırma bursu almaya hak kazandı.
31.01.2024 | Araştırma - Ödüller
Gıda Mühendisliği Bölümü Arş. Gör. Naz Erdem, Avrupa Lezzet Araştırma Programı'ndan Doktorada İlk Yıl Bursu almaya hak kazandı.
23.01.2024 | Araştırma - Ödüller
Prof. Dr. Sevinç Günel başkanlığında yürütülen Çine-Tepecik kazıları, MÖ 6500 tarihlerinden MÖ 1100 tarihlerine uzanan yerleşim sürecinin kültür tarihini aydınlatan neticeler verdi.
23.01.2024 | Araştırma - Projeler
Gıda Mühendisliği Bölümü FoQuS Araştırma Grubu’ndan Dr. Neslihan Taş, İngiltere RSC Food Group tarafından 2023 yılı Genç Kariyer Madalyası’na layık görüldü.
15.01.2024 | Araştırma - Ödüller
Üniversitemizden 9 proje, TÜBİTAK 1001- Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında desteklendi.
05.01.2024 | Araştırma - Projeler - İnovasyon
Dr. Görkem Kelebek Küçükarslan ve Dr. Nurgül Certel, TSBD Genç Sosyal Bilimciler Ödülleri’nde ödül ve mansiyon kazandılar.
05.01.2024 | Ödüller
Araştırma Ekosistemi
Araştırma Performansı
Uluslararası saygın kaynaklarda bilimsel yayın yapmak araştırma üniversitelerini tanımlayan önemli bir özelliktir. Hacettepe Üniversitesi yayınlanan araştırma makalesi sayısı bakımından ülkemizde yıllardır birinci sırada yer almaktadır.