Yeniliklerin Üniversitesi
Girişimcilik Ofisi

HT-TTM Girişimcilik Ofisi Hacettepe Üniversitesi bünyesinde veya dışarısında yer alan ve Teknoloji Tabanlı Yenilikçi İş Fikri olan her bireye, iş fikrinin ticari bir ürüne dönüşmesi için ihtiyaç duyduğu alanlarda destek olmak amacıyla kurulmuştur. Hacettepe HAMLE Girişimcilik Sistemi altında girişimci adayı akademisyen, öğrenci, mezun ve çalışanlara yönelik hazırlanan programlar ile girişimci adaylarının iş fikirlerinin iş modellerine dönüştürmesi için gerekli eğitim, mentorluk ve danışmanlık hizmeti verilmektedir. Aynı zamanda şirketleşmiş ve prototipleri hazır girişimcilere özel hızlandırıcı programları düzenlenmektedir.  

Hacettepe HAMLE Girişimcilik Sistemi kapsamında Hamle İnovasyon Yarışması, BİGG Girişim Hamlesi Hızlandırıcı Programı ve Hacettepe Hamle Hızlandırıcı Programı özel bir öneme sahiptir.

Hamle İnovasyon Yarışması

2015 yılından bu yana HT-TTM tarafından her sene düzenlenen; erken aşamadaki yenilikçi iş fikri sahibi girişimci adayları ve ekiplerinin girişimcilik ekosistemine kazandırılması amacıyla gerçekleştirilmektedir. Ön elemeyi geçen iş fikirlerine verilen eğitim ve mentorluklar sonrası yapılan jüri değerlendirmesi ile yarışmacılara nakit para ödüllerinin yanı sıra, Hacettepe Teknokent bünyesindeki Ön Kuluçka ve Kuluçka alanlarında yer almaları sağlanmaktadır.

BİGG Girişim Hamlesi Hızlandırıcı Programı

Bireysel Genç Girişim (BiGG) programı TÜBİTAK tarafından girişimcilerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmeleri ve fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetlerini 200.000TL hibe ile desteklenmesi amacıyla kurgulanmıştır. Programa 2015 yılından itibaren TÜBİTAK tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar ile başvuru yapılabilmektedir. Bu amaçla TÜBİTAK başvuru toplamak, girişimci adaylarına eğitim, mentorluk destekleri vermek, nitelikli ve değer yaratıcı iş fikirlerini tespit edebilmek amacıyla HT-TTM’yi Uygulayıcı Kuruluşu olarak seçmiştir. HT-TTM Girişimcilik Ofisi BİGG Girişim Hamlesi markasıyla çalışmalarını yürütmektedir.

Hacettepe Hamle Hızlandırıcı Programı

Hacettepe Teknokent A.Ş ile birlikte yürütülmekte olan program kapsamında, Hacettepe Teknokent bünyesindeki kuluçka alanlarında şirketleşmiş ve iş fikirlerini ürüne dönüştürmüş girişimcilerin, ürünlerini satabilmeleri veya yatırım alabilmeleri için eğitim, mentörluk programları ile Yatırımcı-Girişimci buluşmaları gerçekleştirilmektedir.  

Girişimcilik Ofisi çalışanlarımız 2015 yılından itibaren 1000+ girişimci ile görüşmeler gerçekleştirmiş, 250+ girişimciye eğitim, mentorluk ve danışmanlık hizmeti vermiş, 50+ girişimci adayının 8+ milyon ₺ hibe ile şirketleşmesine destek olmuştur.

İletişim:
Hacettepe Teknokent Teknoloji Transfer Merkezi
Üniversiteler Mah. 1596. Cad. Hacettepe Teknokent Sit.
6. Ar-Ge C Blok Apt. No: 6 C/79 Çankaya /ANKARA
ht.ttm@hacettepe.edu.tr
Tel: (312) 297 62 78
Faks: (312) 297 62 82