Yeniliklerin Üniversitesi
Teknokent

2003 yılında kurulan Hacettepe Teknokent, Türkiye’nin ilk teknokentleri arasında öncü kimliği ile yer almaktadır. Hacettepe Teknokent, yüksek katma değerli, Ar-Ge’ye dayalı ileri teknoloji ürün ve hizmetler üreten girişimcilerimizin, birbirleri ile bilgi ve teknoloji transferinde bulundukları, uygun altyapı, üst yapı ve benzeri hizmetleri en kaliteli şekilde aldıkları organize bir araştırma ve iş merkezidir. 

Dünyaya yeni endüstriyel ürün ve yeni teknoloji üretmek, evrensel bilime, teknolojiye ve insanlığa katkıda bulunacak artı değerler oluşturmak vizyonu ile hareket eden Hacettepe Teknokent 18 yıllık tecrübesi ile ülkemizde, üniversite-sanayi işbirliğini en üst düzeye çıkararak ileri teknoloji kullanan veya üreten şirketlerin oluşumunu ve büyümesini desteklemek, mevcut kaynaklarını daha verimli kullanmalarını sağlamak veya yeni kaynak yaratılması amacıyla yenilikçi ileri teknoloji ve yazılım geliştirme alanlarında faaliyet gösterecek şirketlere AR-GE çalışmalarını yürütebilecekleri ortam ve destek sağlamaktadır.

Hacettepe Üniversitesi’nin ana kurucu ortaklığı ile bilime ve teknolojiye katkıda bulunmak, yerli ve milli üretimi teşvik etmek, ülkemizin adını dünyada duyuracak AR-GE süreçlerine destek olmanın yanı sıra, çıkan ürünlerin ticarileşmesine katkı sağlamak için büyük bir gayret ve özveri ile çalışan Hacettepe Teknokent, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Hacettepe Teknokent, yaklaşık 1 milyon m2’lik açık alan, 75 bin m2’lik kiralanabilir Ar-Ge yatırım alanı, farklı sektörlerde 277 firma, alanında uzman 4000’den fazla çalışan, tamamlanan 1293, devam eden 530 proje, yeni girişimlerin desteklendiği ön kuluçka ve kuluçka merkezi, prototipleme atölyesi, pek çok başarılı çalışmaya imza atan Teknoloji Transfer Merkezi (HT-TTM) ile öne çıkmaktadır.

Toplam 11 AR-GE Binası bulunan Hacettepe Teknokent binalarından ikisi savunma sanayi ve havacılık sektörlerinde faaliyet gösteren firmalara tahsis edilmiş durumdadır. Bu binalar, tempest oda özelliğine haiz NATO ve Milli Gizlilik Dereceleri projelerinin gerçekleştirildiği özel korunaklı bölge statüsünde hizmet vermektedir. Bilgi Teknolojileri Kurumu ve Kamu İhale Kurumu gibi kamu kurumları da yine bölgemizde yer almaktadır. 

2021 yılı itibari ile yüzde yüz doluluk oranına sahip Hacettepe Teknokent’te farklı sektörlerde 277 firma bulunmaktadır. Sektör dağılımına bakıldığında, yazılım ve bilgisayar iletişim teknolojileri birinci ve ikinci sırayı alırken, savunma sanayi sıralamada üçüncü, sağlık, medikal ve ilaç sektörü ise sıralamada dördüncü sırada yer almaktadır.

İletişim:
Hacettepe Teknokent
Üniversiteler Mah. 1596. Cad. Hacettepe Teknokent Sit.
6. Ar-Ge C Blok Apt. No: 6 C/82 Çankaya /ANKARA
info@hacettepeteknokent.com.tr
Tel: (312) 297 71 62 (pbx)
Faks: (312) 297 60 93